Skip to main content
Nyheter

Zelenskyj välkomnar nya energisanktioner och uppmanar till mer press på Ryssland

Den ukrainske presidenten lovordar USA:s och EU:s nya åtgärder men insisterar på att det krävs kraftfullare åtgärder för att få ett slut på kriget.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 23 oktober 2025

Ukrainas president Volodymyr Zelensky

Zelensky välkomnade just de nya energisanktioner som USA och EU infört mot Ryssland och kallade dem ett viktigt steg mot fred. I ett tal i Bryssel betonade han att det fortfarande krävs mer påtryckningar för att få till stånd ett eldupphör och avfärdade alla möjligheter till territoriella eftergifter. De senaste sanktionerna riktar sig mot Rysslands ledande olje- och gasbolag, vilket signalerar en växande västerländsk beslutsamhet efter den senaste tidens diplomatiska motgångar. Zelensky tackade Washington för dess fasta hållning och sa att draget skickar ett tydligt budskap om att fortsatt aggression kommer att kosta. Vad tycker du om detta? Naturligtvis, om du vill lära dig mer information kan du göra det på följande länk. Go!

https://x.com/ZelenskyyUa/status/1981258507736240378

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 3 905 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.