Netflix kommer släppa KPop Demon Hunters, Wake Up Dead Man och finalen av Stranger Things på bio senare i år, och därmed verkar det som att dammluckorna håller på att öppnas för fler bioreleaser från streamingjätten. Filmskapare vill att publiken ska se deras filmer på bio - där man inte kan sitta och doomscrolla medan filmen rullar på TV:n.
Enligt Variety ser Netflix dessutom bioreleaser som en form av evenemangsvisningar, något som ska locka fler användare tillbaka till plattformen hemma. I samma artikel framgår att det såklart även finns planer på stora bioreleaser under 2026, bland annat Narnia och David Finchers Adventures of Cliff Booth.
Filmen om Cliff Booth följer Brad Pitts karaktär från Once Upon a Time in Hollywood. Den siktar enligt uppgift på en premiär sommaren 2026. Alla nya Netflix-filmer kommer såklart inte visas på bio, men det verkar ändå som att Netflix håller på att ändra sin inställning till formatet.

Om Leo dyker upp i Cliff Booth-filmen? Vi hoppas det...