Nintendo matar på med nygamla tillskott till sitt Switch Online-abonnemang just nu. Igår handlade det om två klassiker från Nintendo 64 som läggs tjänsten, och idag gäller det en titel hämtad ur Gamecube-katalogen (och alltså endast tillgänglig för prenumeranter med Switch 2). Det handlar om Wario World, utvecklat av Treasure och släppt till Nintendos konsol år 2003.
Wario World är ett plattformsäventyr där Marios knubbige rival står i centrum och ska återta kontrollen över sitt slott från Black Jewel, en ondskefull juvel. Wario har en "hyper suction"-förmåga, och titeln fick ganska bra betyg, även om det ansågs vara lite kort. Det finns nu via Switch Online + Expansion Pack, och du kan kolla in den nya trailern Nintendo har släppt.
Gamereactor har för övrigt fått veta att denna klassiker inte är den enda nyheten kopplad till den vitlökdoftande ruskpricken Wario, eftersom det väntar fler nyheter om karaktären snart. Vad tror du att det kan tänkas handla om?

DetGamereactor fanns redan 2003 och vår recension av Wario World hittar ni här.