Vissa debatter i spelvärlden dör aldrig riktigt, och en av dem som fortfarande lever är den om Sega Saturn. Var den en klen konsol som egentligen var byggd för 2D, eller en best som tyvärr var halvt omöjlig att utveckla för - vilket gjorde att konkurrenternas spel såg bättre ut?
I en snart tre år gammal intervju sade Sega-chefen Yukio Sugino att företaget undersökte möjligheterna att släppa en Sega Saturn Mini, men att det försvårades av att "Sega Saturn has surprisingly high performance". Så sent som för ett år sedan gav sig Argonauts grundare Jez San (han är mest känd som programmeraren av bland annat gjorde Star Fox) in i debatten och sade att "it was exceptionally more powerful than the Playstation at the time" - med brasklappen att den var orimligt svår att utveckla för.
Diskussionerna lär fortsätta, men nu har en av världens främsta Saturn-programmerare postat något som lär kunna användas som slagträ i debatten. Det är Youtube-användare XL2 som i åratal postat häpnadsväckande videos av vad Saturn är kapabel till i rätt händer... inklusive en närmast chockerande snygg version av Unreal 1998 som hade spöat ganska precis allt om den släppts när det begav sig.
Efter en tids frånvaro har han gjort comeback i kanalen med en ny video - och den här gången visar han att Sega Saturn faktiskt var kapabel att köra ray-tracing. Det är en teknik som först denna generation börjat användas på allvar och möjliggör mer realistiskt ljus genom att "spåra" hur ljusstrålar skulle studsa i verkligheten på ytor, i speglar, genom glas - och använder det för att skapa mer äkta skuggor, reflektioner och ljuseffekter.
Att det skulle kunna användas effektivt i spel till Sega Saturn är väl oklart och skaparen själv säger att han behöver"find a way to integrate it a reasonable speed on the Saturn", men att det fanns en hel del mer kraft i Segas flopp från 1994 än man kanske hade kunnat tro, råder det ingen tvekan om.

Sega Saturn lanserades 1994 i Japan och ett år senare i Europa och USA.