Att det har varit på gång hade de flesta redan förstått sedan länge. Tiden då man kunde hemlighålla konsoler är sedan länge förbi och idag är det tiotusentals personer inblandade i dessa projekt, vilket gör det omöjligt att hålla tätt. Men... det kan man inte säga att Microsoft försökt göra med den nya Xbox-konsolen heller. Tvärtom har de upprepade gånger sagt att de har en ny på gång, och de har inte knusslat med hypen om prestandan.

Hur kommer den nya Xbox-enheten se ut (bild skapad med AI)? Det lär vi inte få veta på länge än, men man kan misstänka att Microsoft väljer en design som skiljer sig från Xbox Series X för att distansera sig.
Mest känt är kanske den tidigare Xbox-chefen Sarah Bonds uttalande om att vi kan se fram emot "the largest technical leap you will have ever seen", men för bara några månader sade hon även att "the next-gen console is going to be a very premium, very high-end curated experience". Kaxiga uttalanden är vi såklart vana vid, men dessa är så spetsiga att det kommer straffa sig rejält om Microsoft inte levererar åtminstone i närheten av det. Ett segertåg kommer då istället bytas av hånande memes, och det vet de såklart.
Men faktum är att det backas upp av tech-inspiders. Den erkänt kunniga och mycket väl insatte AMD-experten KeplerL2 har bland annat sagt att alla spel, 100%, kommer se bättre ut till nästa Xbox kontra Playstation 6:

Asha Sharma fick äran att presentera den nya Xbox-konsolen, men hon har givetvis inte kastat ihop detta under sina tio dagar som chef, utan det vi ser nu är helt och håller Phil Spencers verk.
"I don't see how PS6 can match Magnus, it has fewer CPU cores, lower CPU frequency, fewer CUs, fewer ROPs, lower GPU frequency, less cache and memory bandwidth. It's not a huge difference but Magnus should have better performance in 100% of games unlike this gen where it's more of a 50/50."
Därför känns det spännande att Microsoft nu börjat hypa på allvar. Under torsdagskvällen lät den nya Xbox-bossen Asha Sharma via sociala medier meddela att arbetsnamnet för den nya konsolen är Project Helix, och vi fick dessutom en logga. Om Helix faktiskt blir det slutgiltiga namnet är oklart, hittills har Microsoft valt andra namn på den färdiga produkten - vilket är synd eftersom de i slutändan alltid valt ett sämre alternativ (där jag inte kan bestämma mig för om One eller Series S/X är sämst). Personligen tycker jag Helix är klockrent, kombinerat med en DNA-sträng som kopplar samman PC, konsoler och spel.
Sharmas korta inlägg består i huvudsak av fem spännande detaljer, där ett av dem är namnet Helix, men låt oss bryta ner de andra fyra: "Project Helix will lead in performance and play your Xbox and PC games. Looking forward to chatting about this more with partners and studios at my first GDC next week!"
Först och främst slår hon alltså fast att den nya konsolen "will lead in performance", och hakar därmed på den hype som Sarah Bond, men även Phil Spencer, varit med och byggt upp. Det kommer verkligen bli en kraftfull konsol, det går inte att backa på detta.

Tanken på att släppa en ny konsol långt innan Sony är redo att ersätta sin påminner om den strategi Microsoft framgångsrikt valde med Xbox 360, då Sony körde vidare ett år längre med Playstation 2.
Det andra är såklart att hon direkt bekräftar ryktena om att det blir en hybridkonsol som även kör PC-spel. Det står visserligen inte att den kommer kunna köra spel från Epic Games Store och Steam, men det får vi nästan förutsätta, och ROG Xbox Ally fungerar ju på det sättet. Det här är vansinnigt spännande, eftersom det betyder en rad saker. Till exempel kommer det rimligen vara gratis at spela online till Helix. Multiplayer till PC har ingen kostnad. Det kommer även vara möjligt att ladda hem Epic Games Stores gratisspel varje vecka, eller handla något av de mycket billigare spel som erbjuds via Steam som inte ens finns till andra konsoler.
Det kanske märkligaste, som jag tror många konsolspelare kommer ha svårt att riktigt ta till sig är att det i princip gör att det inte längre spelar någon roll hur mycket nästa Xbox säljer. Det är ju "bara" en PC, fast instoppad i ett lite mindre chassi med gröna detaljer. En av många datormodeller. Säljer den sämre än Virtual Boy så kommer det inte påverka denna plattform nämnvärt, säljer den bättre än Playstation 2 kommer det paradoxalt heller inte påverka nämnvärt, det är fortfarande endast frågan om en PC-modell där det beräknas finnas omkring två miljarder PC-spelare i världen. Möjligen att det kan påverka efterfrågan på den tjänst som förvandlar Windows till en handkontrollstyrd spelplattform - men inte ens det är säkert eftersom det lär vara en mjukvarulösning som fler kommer kunna använda sig av.

Under Activision Blizzard-köpet läckte uppgifterna att Microsoft jobbar på en ny handkontroll, och vi har i omgångar hört det under senaste året. Sannolikt släpps den till Helix.
Den tredje grejen jag tar med mig från hennes uttalande är att vi kommer kunna spela våra Xbox-spel. Jag utgår från att det betyder bakåtkompatibilitet. Microsoft har varit oerhört bra på detta, och att kunna fortsätta konsumera mina gamla spel är naturligtvis en stor bonus. Kanske kan den extra prestandan bidra till ännu bättre bakåtkompatibilitet till och med (precis som med Xbox Series X), men det återstår att se. Men... betyder det även att det kommer släppas dedikerade Xbox-spel framöver? Kanske, men spontant skulle jag inte tro det.
Till sist har vi då den fjärde kvarvarande grejen, och det är att vi kommer få se mer på Game Developers Concerence, vilken går av stapeln mellan den 9-13 mars, och det är alltså redan nästa vecka. En normalt sömnig tillställning lär alltså bli rejält spännande i år, och tittar vi på Microsofts program så har de väldigt mycket planerat (så mycket att man i retrospekt kanske borde ha fattat att något är i görningen), inte minst Building for the Future with Xbox, Press Start: Get Your PC Game Ready for Xbox in One Day och Build Once, Play Anywhere: PlayFab Powers Xbox Cross-Platform Game Services. Räkna alltså med massor av nyheter om framtiden för Xbox, hur ekosystemet ska fungera, nya funktioner och annat.

Spel som släppts flera år senare till Playstation 5 likt Sea of Thieves och Forza Horizon 5 har sålt lika bra för det, så kanske kan Microsoft äta kakan och ha den kvar genom att låta Helix gå först innan andra får ta del av resterna?
Med allt detta sagt så är det givetvis fortfarande mycket vi inte vet. Inte minst vad den kommer kosta i dessa komponentbristtider, samt hur kommer den nya handkontrollen se ut, kommer det gå att uppdatera hårdvaran, kommer andra företag få tillverka Helix och när släpps den?
Dessutom har vi ju elefanten i rummet; hur blir det med exklusiva spel? Att Xbox-varumärket tagit stryk av att det inte finns några exklusiviteter råder det ingen tvekan om - men det råder heller ingen tvekan om att Microsoft tjänat pengar på Playstation-släppen. Asha Sharma har uttalat sig på sätt som fått fansen att tro att det kan komma att ändras lite i multiformatsstrategin, och även Sony verkar vara sugna på att backa på konceptet lite. Att de skulle lämna Playstation igen känns osannolikt, men att de börjar arbeta mer med tidsexklusiviteter vore inte helt orimligt. Lek exempelvis med tanken att The Elder Scrolls VI skulle vara en lanseringstitel till konsolen och inte fanns till andra format på ett år.

En intressant bieffekt av hybridupplägget är att Xbox Play Anywhere blir extra intressant. De spel du köper till din Xbox idag kommer alltså kunna spelas som en PC-titel med rejäla uppgraderingar i grafik med Helix
Räkna med fler svar om framtiden nästa vecka alltså, även om vi såklart inte kommer få veta allt. Vi kommer som vanligt täcka allt här på Gamereactor, och det lär vara väldigt mycket intressant som berättas om Xbox Helix. Att Microsoft är villiga att satsa på det här viset bådar ändå gott, och det ska bli spännande att se hur Asha Sharma tänkt sig få fart på Xbox-försäljningen igen efter några riktigt tuffa år för det gröna laget.