Iran är fortfarande engagerat i att delta i FIFA:s världsmästerskap i juni, och fotbollsförbundets ordförande i Iran, Mehdi Taj, sade att de inte kommer att bojkotta VM... men kommer att bojkotta USA. Och det gör situationen mycket svår, eftersom Iran är schemalagda att spela sina tre gruppspelsmatcher på amerikansk mark (Seattle och Atlanta), och att ändra platsen för deras matcher (vilket därmed påverkar tre andra lag, Nya Zeeland, Belgien och Egypten) är mycket svårt. Iran pratar med FIFA om att flytta sina matcher till Mexiko, men det kan vara osannolikt.
I en intervju med Fars News Agency i Turkiet bekräftade Taj att "landslaget håller ett träningsläger i Turkiet, och vi kommer också att spela två vänskapsmatcher där. Vi kommer att bojkotta Amerika, men vi kommer inte att bojkotta VM."
Irans herrlandslag kommer att spela vänskapsmatcher den 27 och 31 mars mot Nigeria och Costa Rica i Antalya, Turkiet, som en del av en miniturnering som ursprungligen skulle spelas i Jordanien, men som flyttades på grund av kriget.
Taj var i Turkiet när han välkomnade spelarna från damlandslaget, som återvänt från AFC Women's Asian Cup i Australien, där de protesterade mot det iranska regimen och kallades "krigsförrädare". Alla spelare erbjöds asyl i Australien, sju accepterade erbjudandet men bara två stannade kvar.