När Bowser Jrs nya lömska plan leder till att en enorm, levande bok kraschar på Yoshis ö och ber de färgglada reptilerna om hjälp med att namnge alla varelser som finns i den, är det självklart att de ställer upp. Sådana är Yoshis, och tur är väl det, för annars hade vi inte haft Yoshi and the Mysterious Book att spela.
I äventyret spelar vi en av flera olika Yoshis och kliver in i boken. Där får vi utforska plattformsbanor, identifiera varelser genom att ge dem egna namn eller använda namn som boken föreslår, samt samla stjärnor. Det är ett mysigt plattformsspel riktat mot en yngre publik, men det är ändå riktigt underhållande för spelare i alla åldrar. Läs vår recension för en mer ingående genomgång av spelet.
Efter dagens Nintendo Direct kommer vi att hoppa in i Yoshi and the Mysterious Book på vår Switch 2. Som vanligt kan du följa sändningen på GR Live-hemsidan samt via våra kanaler på Youtube, Twitch och Facebook. Vi drar igång på den vanliga tiden, klockan 17:00.

Ett supermysigt äventyr, kolla in när vi spelar så får ni de.