USA (specifikt Department of Homeland Security (DHS)) meddelade på tisdagen att Irans landslag kommer att tillåtas resa in i landet två dagar före sin sista gruppspelsmatch, som svar på den ständiga kritiken och klagomålen från det iranska fotbollsförbundet, dess spelare och tränare, som sade att de var den mest förtryckta nationen i VM:s historia.
"Inför det iranska lagets tredje match i Seattle den 26 juni har laget fått tillstånd att komma in i USA två dagar före matchen", sade DHS i ett uttalande. "Iran-laget måste fortfarande lämna matchen den dag matchen slutar. De övergripande säkerhetsåtgärderna och protokollet är desamma."
Trots att de var designade av en slump för att spela deras tre gruppspelsmatcher i USA, tillät Donald Trumps land dem inte att stanna kvar på deras mark, vilket tvingade dem att ha sitt träningsläger i Mexiko och resa in och lämna USA inom 24 timmar före och efter matchen. Dessa reserestriktioner har lättats något.
Iran kan fortfarande kvalificera sig för åttondelsfinalen
Iran spelade sina två första matcher i Los Angeles och lämnade en handskriven lapp där de tackade staden (med en stor iransk gemenskap) för deras gästfrihet.
Iran nådde två oavgjorda i sina första matcher mot Nya Zeeland och Belgien, och spelar mot Egypten lördagen den 27 juni klockan 05:00 CEST, 04:00 BST. Nu tvåa i Grupp G skulle en seger kvalificera dem till 32-delsfinalen som gruppledare, och oavgjort kan räcka för att kvalificera sig som tvåa eller till och med trea i gruppen, beroende på resultaten från den och andra grupper.