Skip to main content
Nyheter

Chock i Wimbledon när de vänder schemat för herrarnas semifinaler... för att prioritera TV-publik?

Wimbledon verkar ha ändrat den logiska spelordningen: Sinner och Djokovic spelar på eftermiddagen.
Javier Escribano Editor Spain 9 juli 2026

Med Wimbledon-semifinaler som äger rum idag i damsingel (Coco Gauff vs. Karolína Muchová klockan 13:30 BST; Marta Kostyuk vs. Linda Nosková klockan 16:00 BST), har tävlingen också avslöjat schemat för fredag, med herrarnas semifinaler. Och det har kommit en stor överraskning.

Den logiska ordningen, den vi förväntade oss, var att Jannik Sinner och Novak Djokovic, som spelade sina kvartsfinaler på tisdagen, skulle gå först på morgonen, och att Alexander Zverev och Arthur Fery, som spelade igår, skulle ta eftermiddagsskiftet för att ge dem mer tid att vila. Men organisationen har beslutat att, med matchen Sinner vs. Djokovic som den mer attraktiva (med nuvarande världsetta mot sjufaldige vinnaren), kommer den matchen att ta eftermiddagsplatsen.

https://x.com/SchedulesTennis/status/2075168770209796180

Tennisfans är chockade över besluten, och många påpekar att Wimbledon först tänker på TV-publiken (många fler, särskilt utanför Storbritannien, där de egentligen inte känner Arthur Fery, britten som låg utanför topp 100 i början av tävlingen, kommer att fokusera på matchen mellan Sinner och Djokovic).

Vissa säger också att de vill prioritera Sinners och Djokovics välmående, och Zverev och Fery behandlas orättvist och tvingas spela en match mindre än 48 timmar efter deras tidigare match.

https://x.com/TennisUpdates26/status/2075184552289489003

https://x.com/jmgmoron/status/2075175865923559517

Herrsingelsemifinaler (fredag 10 juli)

  • Alexander Zverev vs Arthur Fery: 13:30 BST / 14:30 CEST
  • Jannik Sinner vs Novak Djokovic: senast kl. 16:00 BST / 17:00 CEST
Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.