Om du har följt Gamereactors World News-bevakning de senaste veckorna är du bekant med händelserna kring den före detta olympiske kanotisten David Hearn och Reflecting Pool i Washington D.C. Det kritiserade landmärket har varit i rubrikerna efter misslyckade renoveringsinsatser som president Donald Trump tillskriver vandalism, där Hearn blev indragen i denna process efter att ha blivit arresterad av amerikanska nationalparkstjänstemän som hävdar att han manipulerade den nya fodret på botten av poolen.
Nyligen åtalades Hearn för skadegörelse, där USA:s åklagare för District of Columbia, Jeanine Pirro, uttryckte att Hearn begått en "avsiktlig handling" av vandalism som orsakade mer än 1 000 dollar i skadestånd, och detta var ett "fall med enorma bevis."
Enligt BBC News står Hearn åtalad för skadegörelse, där han anklagas för att ha orsakat skador värda 1 000 dollar. Trots dessa anklagelser står Hearn dock fast vid att han inte vandaliserade poolen, att han inte är skyldig, utan snarare rörde vid en bit liner som var "delaminerad".
Hearns advokat, Norm Eisen, uttalade: "Om herr Hearn kan åtalas för ett brott för att ha rört vid Reflecting Pool, är varje amerikan i riskzonen. Det är inget brott att röra vid Reflektionsbassängen, att röra vid vatten, i Amerikas förenta stater."
Nästa fas i denna process är en domstolsförhandling planerad till den 5 augusti.