Christopher Nolan ser inte ut att återvända till registolen på ett bra tag. Efter arbetet med The Odyssey säger regissören att projektet var så krävande att han nådde sin "bristningsgräns", och att det kommer att dröja minst tre år innan hans nästa film är klar.
I intervjuer i samband med lanseringen av filmen beskriver Nolan produktionen som den mest utmanande i hans karriär. Inspelningen genomfördes på flera olika platser runt om i världen och filmen spelades dessutom in helt och hållet med IMAX 70 mm-kameror, något som innebar både tekniska och logistiska utmaningar. Regissören berättar att det fanns stunder då han kände att projektet var större än vad han först hade räknat med.
"I definitely hit the limits of my own stamina and everybody's stamina, I think. I mean, it's The Odyssey, of course it should be difficult. We're not doing the job right making a film of The Odyssey if it doesn't seem difficult."
Trots den långa väntan verkar Nolan inte sakna idéer. I en annan intervju har han berättat att arbetet med The Odyssey väckt ett större intresse för skräckgenren, även om han betonar att han bara kommer att göra en skräckfilm om han hittar rätt berättelse.
