Efter flera år där Microsoft prioriterat en bredare strategi, med lanseringar av spel på flera plattformar, så hoppas Xbox nu kunna skapa en starkare identitet för nästa generation genom att lansera Project Helix med en riktig kioskvältare.
Uppgifterna gör gällande att Microsoft anser att Xbox Series X/S aldrig fick den där klockrena "systemsäljaren" som man hoppats på, och att även om spel som Halo Infinite och Forza Horizon 5 kom tidigt under generationen, så missade de själva lanseringen.
Därför ska ambitionen nu vara att Project Helix får minst en så kallad "killer exclusive" i samband med premiären. Exakt vilket spel det handlar om är fortfarande okänt, men bland titlar som nämns som goda exempel på detta är en påstådd Halo 2 Remake, The Elder Scrolls VI, ett nytt Doom och nästa Wolfenstein.
Microsoft har ännu inte kommenterat uppgifterna officiellt eller avslöjat vilka spel som är tänkta att lanseras vid sidan av Project Helix.
