Microsoft och Nintendo erbjuder suveräna möjligheter till större lagringsutrymme via externa hårddiskar till Xbox One och Wii U. Ett enkelt sätt att få massor av extra lagringsutrymme som dessutom lätt kan tas med, och som inte kräver någon arbetsinsats. Sony har däremot sedan förra generationen satsat på en annan lösning med utbytbara interna hårddiskar.
Det kräver lite extra arbete och gör den mindre portabel, men i gengäld slipper du fula sladdar som sabbar det snygga helhetsintrycket. Nu har Sony bekräftat att även Playstation 4 Pro också ska erbjuda denna variant för mer minne, men nu med SATA III-stöd. Det är dubbla hastigheten (6 Gb/s) jämfört med SATA II (3 Gb/s) till vanliga Playstation 4. Om du nyttjar det fullt ut med en SSD-hårddisk bör du kunna få ner laddningstiderna, med andra ord.
Vilket sätt att bygga ut minne föredrar du? Externa hårddiskar som Microsofts och Nintendo satsar på, eller utbytbara interna som Sony?