Soul Calibur VI är bara elva dagar bort och då kommer vi återigen kunna banka varandra gula och slå med bland annat Mitsurugi, Maxi, Taki och seriens hittills första nordiska kämpe, nämligen nykomligen Grøh. Men gillar du inte de fighters som erbjuds, så går det att göra egna och Bandai Namco har en tid letat en galjonsfigur för just denna möjlighet.
Nu har vinnaren korats och det blev den mäktige Wizard Lizard, en salig blandning mellan en drake, en cowboy, och en behornad katt. Dessutom tycks figuren ha inspirerats av Thanos vad gäller handbeklädnad.
Vi har tidigare berättat om att det finns en separat story att spela med sina egna karaktärer i Soul Calibur VI via läget Libra of Soul. Kommer du snickra ihop en egen hjälte och göra detta?
