Kommer du ihåg Star Wars: The Force Unleashed och dess uppföljare, där vi fick följa über-jedin Starkiller som kunde använda kraften på ett sätt som fick Darth Vader att framstå som en genomsnittlig mugglare? Spelen hade sina brister, men var ändå underhållande äventyr som fick sina fans. Efter att Disney köpte upp Star Wars- förklarades de dock vara en del av Star Wars Legends och är alltså inte längre en del av den officiella storyn.
Nu ryktas det dock att det faktiskt skulle vara en tredje del på väg. Detta skriver Disney-insidern Daniel Richtman, som dock inte har några detaljer. Eftersom EA i huvudsak gör Star Wars-spelen numera, så utgår vi från att någon av deras studios skulle vara ansvariga för utvecklingen.
Men eftersom de flesta nog glömt serien, som alltså inte ens längre har en story som erkänns, skulle vi ta detta med osedvanligt stora mängder salt. Det verkar mer sannolikt att EA satsar på en uppföljare till Star Wars Jedi: Fallen Order och ett nytt Star Wars Battlefront istället.
Hur sugen är du själv på Star Wars: The Force Unleashed 3?

Tack We Got This Covered