Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Sport

Aitana Bonmatí får en fraktur i vänster vadbenet och kommer att missa Nations League-finalen mot Tyskland

Den trefaldige Ballon d'Or-vinnaren kommer att genomgå nya tester för att se hur allvarlig skadan är.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

FC Barcelona kommer att förlora den trefaldige Ballon d'Or-vinnaren Aitana Bonmatí under en period som kan variera från 4 till 6 veckor. Det spanska fotbollsförbundet meddelade att mittfältaren fick en fraktur i vänster vadbenet under träningen, "efter att ha landat illa i en oavsiktlig kollision", och har återvänt till Barcelona för ytterligare tester för att fastställa skadans allvar.

Men innan hon återvänder till Barça missar hon returen i Nations League-finalen mot Tyskland, som är planerad till tisdagen den 2 december. Spanien spelar hemma, på Metropolitano Stadium, men de måste förbättra sin nivå efter oavgjort i fredags, där Tyskland dominerade trots 0-0-resultatet.

Det var Bonmatí som gjorde segermålet mot Tyskland under den senaste Europamästerskapssemifinalen, vilket avslutade en sju matcher lång förlust- eller oavgjord svit mot Tyskland. Andra mötet i Women's Nations League äger rum tisdagen den 2 december kl. 18:30 CET, 17:30 GMT.

Aitana Bonmatí får en fraktur i vänster vadbenet och kommer att missa Nations League-finalen mot Tyskland
Selección Española Femenina de Fútbol / @SEFutbolFem


Loading next content