Det är svårt att inte gilla det kulturella arv som går att hitta i Finland. Alan Wake 2-skaparen Sam Lake avslöjade nyligen att han ville utveckla ett spel baserat på ett omtyckt finskt varumärke. I en intervju med tidningen The Game Business kan vi läsa följande:
Instead, he picked Moomins, the troll-like creatures from the series of children's novels, comics and short stories written by Finnish author and artist Tove Jansson. It was not an answer I was expecting, but now I feel it needs to happen.
Sam Lake blev tillfrågad om vilket varumärke han helst skulle vilja utveckla ett spel inom och hans svar blev Mumintrollen. Om det är något Alan Wake och Max Payne-utvecklaren Remedy Entertainment skulle försöka sig på är oklart. Senast vi såg ett bra spel med detta finska trolltema var med titeln Snusmumriken: Mumindalens melodi. Vi på Gamereactor gav det 8/10 och du kan läsa recensionen här. Finns det något varumärke du anser att spelvärldens främsta utvecklare skulle kunna göra underverk av?

En högbudgettolkning av Mumindtrollten och dess Mumindal kanske kan bli verklighet om Sam Lake har något att säga till om.