Studio Wildcard går från storhet till storhet med larvigt populära ARK: Survival Evolved, och spelet är som bekant inte ens färdigt. Istället är det spelare via Steam Early Access och Xbox Game Preview som håller det levande. I en pinfärsk patch har de uppdaterad spelet med ännu mer skräckinjagande bestar, denna gång Phorusrhacidae Rapidesultor, vilken smidigare döpts till Terror Bird, samt något så trevligt som en änterhake.
Terror Bird är ett intressant tillskott av förhistoriska varelser och går att tämja. Den är svinigt snabb och kan även hoppa långt, och om vi för tro utvecklarna är den kalas för strider. Vi har fått en ny trailer som visar vad denna semipippi går för och under den hittar du ytterligare några nytillskott till spelet.
• Tribe Alliances (PvE and PvP). Yes, finally, small Tribes can band together against larger ones!
• Fishing Upgrade! Coelacanth Nutritia, common name Coel, are now different sizes (and give different amount of resources depending on the fish size...gives the rare chance of a super-large catch!)
• Fully Localizable Game Text: Now you can crowd-source translation and dynamic fonts for any language without Modding/TC's!
• All current Items added to the Master Items ID array
