(5) Razer Phone
Nog för att flera av oss på redaktionen verkligen älskade Iphone X samt Samsung Note 8, men det släpptes ingen mobiltelefon under året som gått som förtrollade oss mer än vad Razers fantastiska förstfödda gjorde. Visst, kameran haltade efter men allt annat briljerade, på flera sätt än ett. Skärmen, som uppdateras i 120Hz istället för 60Hz som i alla andra mobiltelefoner, trumfade allt annat vi klämt på (att scrolla i 120Hz är som att stoppa fingertopparna i rumstempererat smör) och den fantastiska processorn i kombination med allt arbetsminne som Razer Phone skryter med gör denna till en riktig vinnare.

(4) Steelseries Arctis Gaming Headset
Det finns gott om överprisade, plastrappliga gaming-lurar som erbjuder skraltigt, virtuellt låtsas-surround och en himla massa larviga nonsenseffekter och allehanda värdelösa icke-funktioner. Sen finns det headsets som Steelseries Arctis Gaming Headset som vi anser vara årets bästa ljudprodukt för den initierade spelaren. Lysande ljud, lysande ergonomi samt lysande mikrofon gör detta till en dröm för Overwatch-fanatikern eller Halo-kungen som törstar efter det där superba headsetet.

(3) Xbox One X
Microsoft såg Playstation 4 dra ifrån försäljningsmässigt efter att i fyra års tid konsekvent ha erbjudit de bästa multiformatsspelen samt de snyggaste förstapartsspelen. De bestämde sig för att ta i för kung och fosterland och leverera den överlägset mest kraftfulla konsolen på marknaden. Resultatet blev Xbox One X, men den hade betydligt mer att erbjuda än prestanda som på allvar kunde mäta sig med dubbelt så dyra PC-datorer. Till skillnad från det mesta Microsoft snickrat i konsolväg hittills är Xbox One X på allvar riktigt snyggt byggd med ljuvlig design och materialval. Till detta kan läggas suverän kylning som är knäpptyst hur hårt konsolen än pressas. Om det faktiskt räcker på att minska gapet gentemot Sony något samt hålla undan för det frustande Nintendo, återstår att se. Men det råder ingen tvekan om att detta är riktigt välbyggd hårdvara som imponerar rejält.

(2) Philips Oled 9002
När Philips för ett par år sedan klampade in i TV-toppen igen efter att ha varit mediokra i ett drygt årtionde visste vi här på Gamereractor att vi hade hittat en ny älsklingstillverkare. Deras flaggskepp stavas 9002 och innehåller en LGE-panel av Oled-typ samt Philips prisbelönta P5-chip som resulterar i den bästa TV-bilden vi sett - någonsin. Den är snabb också vilket gör den perfekt för spel. Snygg, smidig, lätt, påkostad och väldigt balanserad sett till hur välkalibrerad den är ur kartong. Detta är årets bästa TV enligt oss på Gamereactor.

(1) Nintendo Switch
Efter något av den flopp som Wii U var spann Nintendo vidare på konceptet att fortsätta låta oss lira konsolspel i händerna. Med Nintendo Switch tog man steget lite längre och idag kan vi äntligen lira spel som Skyrim, The Legend of Zelda: Breath of the Wild eller Mario Kart 8 på tåget, på flyget eller på stranden. Det är svårt att inte älska konsolen när man ska vara borta ett tag vilket är en otroligt stor anledning varför vi anser detta vara årets hårdvara. Vi kan alla ge exempel på särskilda tillfällen då vi skulle ha varit alldeles uttråkade utan en Switch i händerna. Att tvingas spara och stänga av konsolen när det är dags att dra kan vara fruktansvärt jobbigt men med Switch slipper vi äntligen handskas med det problemet. Det konsolen saknar kompenseras med komfort och bärbarhet. Vankas det LAN eller bara lite härligt häng innan det vankas andra aktiviteter slipper vi äntligen att dra runt på kartonger med sladdar och annan bråte. Numera tar vi bara med vår Gamepad och några JoyCons och så är festen igång på bara någon minut. Snabbt, enkelt och framför allt sanslöst roligt.