Det låter orimligt att Baldur's Gate III har bortklippt innehåll med tanke på spelets storlek och omfattning. Men i ett nytt inlägg från Reddit-användaren Vasgorath framgår att en hel del innehåll tyvärr fick stryka på foten.
Det finns ett gäng exempel i Vasgoraths inlägg, men några av de mest anmärkningsvärda inkluderar den saknade Upper City, som var tänkt att vara ett nytt helt område som tydligen ändå inte höll måttet. Det fanns även möjlighet att dyrka Shar med unika dialogträd, vilket kapades av oklar anledning.
Från karaktärsslut till saknade uppdrag finns det mycket att titta igenom. Men med tanke på att Baldur's Gate III erbjuder hundratals timmar av innehåll är det kanske inget att hänga läpp över, även om det vore kul med något slags director's cut-DLC längre fram.
