Skip to main content
Gamereactor Nyheter Marathon
Nyheter

Bungie: "Vi satsar långsiktigt på Marathon"

Utvecklaren säger att de inte tänker ge upp den problemtyngda shootern, som hittills inte har lyckats locka det stora spelarantal Sony hoppats på...
Jonas Mäki Editor Sweden 30 mars 2026

Såhär några veckor efter lanseringen av Marathon kan vi konstatera att pessimisterna hade fel. Det blev absolut inte något nytt Concord - men det har heller inte sålt särskilt bra, och Playstation 5 utgör bara 19% av spelarbasen enligt de senaste siffrorna. Det är något som Bungies ägare Sony såklart inte lär vara särskilt nöjda med.

Med det sagt verkar det lyckligtvis inte vara någon fara för nedläggning, åtminstone inte inom överskådlig tid. Via ett inlägg på den officiella hemsidan (via Tech4Gamers), skriver Bungie att det är en långsiktig satsning och att de ser fram emot att utöka spelet i åratal:

"We are in it for the long haul with Marathon. We look forward to many years of steady improvements to every aspect of the game."

Marathon har fått ganska blandad mottagande och de där verkliga toppbetygen har lyst med sin frånvaro. Vi har också recenserat det och vad vi tycker kan ni läsa här.

Vad tror du om framtiden för Marathon, kommer Sony (som trots allt håller i plånboken) ha tålamod med spelet även om försäljningen inte tar fart, eller kan vi räkna med att det fortsätter rulla på och byggas ut i framtiden?

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.