En Pokémon Trading Card Game Pocket-spelare har redan köpt kort för 100 000 kronor
Vi har hört forskningsbyråer och utgivare referera till en viss typ av spelare som en "val", en spelare som antingen är särskilt lätt att manipulera till att spendera mycket pengar på mikrotransaktioner eller som bara vill spendera massor av cash.
Samma aktörer har dock kritiserats för att utforma sina spel så att dessa valar kan spendera för mycket pengar, och ett exempel på detta är att en enda spelare spenderat över 8500 dollar på Pokémon Trading Card Game Pocket sedan lanseringen sent i oktober.
Automaton har upptäckt att Youtube-användaren Hajimesyacho lagt ut alla dessa pengar för att samla ihop över 50 000 kort.
"I've been paying the maximum amount every day since the release date and have achieved 50,000 cards."
Som han skriver finns det ett lås på hur mycket du kan spendera på Poké Gold varje dag, och han har nått det maximala varje gång.
Hur ser du själv på denna praxis, har företagen något som helst ansvar?






