Igår var sista dagen på LAN-eventet Dreamhack Summer 2016, som startades i lördags. Förutom de sedvanliga raderna med datorer, företag som vill visa upp sina produkter och diverse aktiviteter, så spelades det självklart även e-sport.
Den svenska Hearthstone: Heroes of Warcraft-spelaren Sebastian "Ostkaka" Engwall hade ingen vidare dag på jobbet och lyckades inte ta sig till slutspel i turneringen. Vann gjorde istället rumänen Dima "Rdu" Radu, som kunde kamma hem 15 HCT-poäng och cirka 65 000 kronor.
Counter-Strike: Global Offensive är fortfarande det spelet som lockar flest tittare på plats i Jönköping och i år var det flera svenska lag representerade. Störst av dem alla var naturligtvis Ninjas in Pyjamas, som inte gjorde någon besviken. Tills det var dags för final. Där fick det svenska laget se sig slagna mot brasilianska Immortals med 2-0 i kartor och hemmalaget lyckades därmed inte att avsluta kvällen på bästa möjliga sätt.
Övriga vinnare på Dreamhack Summer 2016
Heroes of the Storm: Tempest
Street Fighter V: Phenom
Super Smash Bros. Melee: Leffen
Mortal Kombat X: A Foxy Grampa
Pokkén Tournament: AngelDarksong
Smite: Panthera
Paladins: District 69
Team Fortress 2: Perilous Gaming
Dreamhack Summer 2016 var också arenan där Esport-SM skulle avgöras i år. Laget Epsilon, som tog vinsten i Counter-Strike: Global Offensive, var även med i huvudturneringen på Dreamhack och lyckades bland annat att vinna över Hellraisers.
Resultat Esport-SM
Counter-Strike: Global Offensive: Epsilon
Heartstone: Heroes of Warcraft: Deathboose
Starcraft II: Legacy of the Void: Zanster

Immortals slog ut hemmahoppet Ninjas in Pyjamas i finalen