Efter en hyllad utannonsering från Rare år 2019 och en lika hyllad uppföljande trailer året därpå, var det som att Everwild försvann från jordens yta. Folk kom och gick till projektet, men vi har inte fått några uppdateringar och när (eller rent av om) det ska ha premiär vet vi inte.
Windows Central-redaktören Jez Corden har dock flera gånger visat sig har goda kontakter med källor nära Microsoft och i somras sade han att Everwild fortfarande är under utveckling. Sedan dess har det tydligen fortsatt rulla på med arbetet och i senast avsnittet av The Xbox Two Podcast berättar han:
"I heard that development on Everwild's going well. They've nailed the gameplay loop now, and we should be seeing that in the future."
Nästa gång Microsoft visar upp något eller några av sina spel lär vara i samband med The Game Awards, och de har även haft egna event inte allt för långt efter årsskiftet de senaste åren. Förhoppningsvis kommer vi då kunna få se mer av Everwild, även om vi kan tänka oss att de vill spara detta till sitt årliga juni-event i samband med det som ofta kallas not-E3.

Vi vet fortfarande väldigt lite om Everwild, men enligt VGC påminner upplägget om Viva Piñata.