Felipe Massa lyckas ta F1, FIA och Bernie Ecclestone till provkörning efter kraschen 2008
"Den avsiktliga kraschen kostade mig en världstitel".
Felipe Massa har lyckats ställa Formel 1-ledningen, FIA och den tidigare FIA-presidenten Bernie Ecclestone inför rätta om konspirationen kring hans förlust av Formel 1-titeln 2008, och specifikt en krasch från Nelson Piquet Jr. vid Singapore Grand Prix 2008, som resulterade i att stallkamraten Fernando Alonso vann loppet tack vare att en säkerhetsbil kom in. vilket förstörde Massas försök att vinna titeln som till slut vanns av Lewis Hamilton med en poäng.
Massa stämde dem inför Londons högsta domstol och begärde formulär på 64 miljoner pund (84 miljoner dollar) i skadestånd för förlorad inkomst och sponsor. År 2009 avslöjade Piquet Jr. att han medvetet fått order om att krascha för att hjälpa Alonso (och indirekt orsaka att Massa förlorade titeln). Efter år av konspiration avslöjade Ecclestone själv att Formel 1-ledningen och FIA kände till den iscensatta kraschen och mörklade den för att rädda F1:s rykte.
Ecclestones advokater sade att Massas anspråk kom för sent och var felriktade, men domare Robert Jay från Londons högsta domstol avvisade försöken att avvisa stämningen. Jay säger att Massa har "en verklig chans till framgång" när det gäller incitament till brott och konspirationsanklagelser, men anser att det kommer bli svårt för Mas juridiska team att hitta tillräckligt med bevis för att stödja alla deras påståenden (via Motorsport).
"Den avsiktliga kraschen kostade mig en världstitel", säger Massa
Felipe Massa sade i ett uttalande att detta är "en extraordinär seger för mig, för rättvisa och för alla som brinner för Formel 1". "Den avsiktliga kraschen kostade mig en världstitel, och myndigheterna vid den tiden valde att dölja fakta istället för att försvara sportens integritet.
"De gjorde allt de kunde för att stoppa stämningen, men vår kamp är för rättvisa, och idag tog vi ett avgörande steg. Sanningen kommer att segra i rättegången. Vi kommer att undersöka allt noggrant. Varje dokument, varje kommunikation, varje bevis som avslöjar konspirationen bland de åtalade kommer att presenteras."
Om det skulle finnas någon tvekan påpekade domaren också att även om domstolen kan tilldela skadestånd till Massa, kan den inte upphäva resultaten från säsongen 2008, som är fastslagna. Massa vann 11 lopp innan han gick i pension 2017, men inga efter den dramatiska säsongen 2008 då han vann 6.

