Skip to main content
Nyheter

Flykting skjuten i ögat lämnar in klagomål till FN över den dödliga övergången till Spanien 2014

En överlevande från den dödliga incidenten 2014 i Ceuta, Spanien, söker rättvisa för gränsstyrkornas användning av kravallutrustning som ledde till minst 14 dödsfall.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain Uppdaterad 7 februari 2025

En överlevande från den dödliga gränsincidenten i Ceuta 2014, där minst 14 personer miste livet när de försökte ta sig in i Spanien, har lämnat in ett klagomål till FN:s kommitté mot tortyr.

Den 6 februari 2014 försökte omkring 200 flyktingar ta sig in i Spaniens nordafrikanska enklav genom att klättra över stängsel eller simma, men den spanska Guardia Civil svarade med kravallutrustning, inklusive gummikulor och rökbehållare.

Operationen orsakade panik bland människorna i vattnet, vilket ledde till att 14 av dem tragiskt dog, och många fler skadades. En av de överlevande, Brice O, skadades när en gummikula träffade hans öga när han försökte ta sig i land.

Trots att incidenten är allvarlig har Spanien underlåtit att utreda Guardia Civils agerande. Nu kräver Brice O, som flyttade till Kanada som flykting, ansvar och rättvisa och betonar farorna med att sådan utrustning används i sådana situationer.

Människorättsgrupper och överlevande fortsätter att kräva grundliga utredningar av användningen av våld vid gränsen. Enligt människorättsförespråkare har Spaniens vägran att undersöka dessa dödliga operationer gjort det möjligt för kränkningarna att fortsätta i åratal.

Naturligtvis kan man inte bortse från komplexiteten i gränssituationerna, så det återstår att se hur situationen kommer att utvecklas, och ansvaret ligger nu i händerna på utredarna att noggrant undersöka händelserna och avgöra vilka åtgärder som bör vidtas.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 3 905 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.