Skip to main content
Gamereactor Artiklar
Artiklar

Försvunna spel (4)

Varje år är det alltid ett eller i värsta fall flera stekheta stortitlar som läggs ned, av olika anledningar. Gamereactor fortsätter på artikelserien där vi samlar de försvunna spelen som vi väntade mest på...
Redaktionen 6 februari 2017

Streets of Rage
Idag tycks Sega ha glömt bort sin historia helt och alla gamla älskade spelserier ligger i träda. Men under en period förra generationen gjordes ett seriöst försök att återuppliva några klassiker. En del blev av såsom Nights: Journey of Dreams, Samba de Amigo och Shinobi 3DS - medan annat lades ner innan det hunnit bli färdigställt. Ett av dessa spel var Streets of Rage som lyckades med konstycket att bli nedlagt inte bara en gång, utan två.

Först var det svenska Grin som utvecklade vad som skulle bli ett nedladdningsbart spel (tänk Xbox Live Arcade under denna era), men eftersom de fick ekonomiska problem och senare fick konkursa så försvann Streets of Rage. Då fick istället Ruffian Games (Crackdown 2) ta över facklan, vilket potentiellt hade kunnat bli betydligt bättre. Tyvärr lades även detta projekt ner av oklar anledning, en rimlig gissning är att Sega såg att deras andra försök till rebooter floppat. Sedan dess har det varit tyst och endast på avvägar har vi fått se tidigare screenshots och konceptbilder från serien som aldrig fick chansen på nytt.

Heavenly Sword 2
När Playstation 3 släpptes var ett av de på förhand största och mest lovande spelen Heavenly Sword. Och medan det definitivt hade sina brister, bjöd det samtidigt på läcker grafik, feta bossfighter och en synnerligen cool huvudperson. Att det skulle bli fler spel var tämligen givet, men tiden gick och inget hände.

Så småningom stod det klart att Ninja Theory som gjorde originalet inte tycktes jobba på uppföljaren, och istället hade Sony av oklar anledning flyttat utvecklingen till egna utvecklaren Sony Cambridge. En viss bitterhet gick att utläsa från intervjuer med Ninja Theory, som avslöjat att manus för en hel trilogi var förberett. Därefter är allt höljt i dunkel. Sony Cambridge släppte som bekant aldrig tvåan, bytte efter några år namn till Guerrilla Cambridge och lades förra året officiellt ned av Sony. Något mer än några konceptbilder som i efterhand sipprat ut från spelet har vi tyvärr aldrig fått se.

Star Wars: Darth Maul
Det var inte mycket som blev rätt när George Lucas lanserade Star Wars-prologtrilogin. Ett av undantagen var dock Darth Maul, denne osannolikt briljante skurk som nästan fick oss att glömma Darth Vader i biomörkret. Detta insåg Red Fly Studios som tidigare gjort den hyllade Wii-versionen av Star Wars: The Force Unleashed II. De bestämde sig helt sonika för att göra ett spel dedikerat till denne ärkeskurk i vad som hade kunnat bli helt rysligt bra.

Spelet var hyggligt känt under utvecklingstiden, men enligt vad som berättats efteråt var det som väntat Lucasarts som saboterade projektet genom tveksamma beslut. Dit hör att göra spelet till ett samarbetsäventyr där spelare nummer två skulle axla rollen som den kvinnliga Sith-lorden Darth Talon. De som kan sin Star Wars-saga vet att det är direkt omöjligt till att börja med eftersom de inte ens är samtida storymässigt. Dessutom ville de göra spelet mer barnvänligt, och när Disney köpte upp Lucasfilm slutade Lucasarts svara i telefon. Projektet blev liksom det mesta annat Star Wars-relaterat nedlagt och sedan dess har vi med jämna mellanrum fått se material från spelet som till synes hunnit hyggligt långt i utvecklingen.

Halo: Mega Bloks
Under årens lopp har spelutvecklare samarbetat med det danska leksaksföretaget Lego för att skapa spel som baseras på olika spelserier. Microsoft sporrades av deras framgångar och bestämde sig i samråd med Mega Bloks för att satsa på Halo: Mega Bloks. Projektet utvecklades av N-Space till Xbox 360 och var ett actionspel sett ur tredjepersonsperspektiv. I rollen som Master Chief var det tänkt att spelaren skulle bygga grejer med hjälp av Mega Bloks-bitar, köra anpassningsbara fordon samt peppra Covenants på löpande band. Det skulle också inkludera ett co-op-läge samt ett spelläge kallat siege mode. Halo: Mega Bloks såg förvånansvärt roligt ut och påminde otroligt mycket om Lego Star Wars. Tyvärr blev inte utvecklingen längre än en prototyp och spelet lades ner 2013. Vi vet fortfarande inte varför Microsoft valde att lägga ned projektet, men det spekuleras i att Xbox 360-titeln övergavs på grund av att de istället ville satsa allt sitt krut på den stundande Xbox One-releasen.

Fable Legends
Studion Bakom Fable-serien, Lionhead Studios, är idag upplösta och existerar endast på spelomslag och i fansens minnen. Ett av de sista spelen de arbetade på var ett lite annorlunda Fable - Fable Legends. Tanken med Fable Legends var att det skulle skilja sig från sina andra Fable-lir genom att lägga större betoning på hack n' slash än ett klassiskt äventyr i rollspelsanda. Upplevelsen skulle centrera sig kring fem äventyrare varav den ena skulle spela som antagonist. Denne antagonist skulle placera ut motståndet för de övriga fyra, och således sätta ribban. Sen blev det upp till de fyra (som alla var utrustade med olika klassfärdigheter) att arbeta tillsammans för att vinna. Premissen lät på förhand intressant och späddes bara på när vi nåddes av nyheten att spelet skulle bli gratis att spela.

Så en dag kom beskedet, Lionhead Studios slog igen med anledning av de inte hittat en potentiell köpare av studion, och med följde även Fable Legends. Microsoft återbetalade de som deltagit i den då stängda betan och tackade alla fans för trogen tjänstgöring. Så vi kommer aldrig få veta om tredjepersonsäventyret signerat Lionhead blev den nya väg det var tänkt. Eller huruvida gratiskonceptet hade slagit.

Hellraid
Utvecklarna bakom det superba Dying Light jobbade fram till dryga två år sedan på något helt annat än zombieslafs, nämligen ett spel vid namn Hellraid. Som namnet antydde gällde det för dig att resa till helvetets portar och en gång för alla stänga dem. Tanken var att vi som spelare skulle få ta till alla möjliga vapen, rustningar och andra tänkbara skatter som vi "lånat" av fallna fiender, och jobba oss upp i nivåerna. Det var tänkt att vi skulle få spela både i ett story- samt arenaläge. Vi skulle även få skräddarsy vår karaktär med sagda detaljer som vi "lånat" och även bygga upp våra färdigheter utifrån tre olika färdighetsträd. På hemsidan som fortfarande existerar strör utvecklarna rätt råa verb omkring sig... om vad du kunde göra med dina motståndare. Så, ett våldsamt spel som flörtade mer med Dante än med Zombies, lät väl inte så pjåkigt?

Tyvärr meddelade Techland för just två år sedan att de, efter att ha genomfört en intern analys, kommit fram till att spelet inte uppnådde de standarder som de föredrog. Därför la man projektet på is tills vidare. Det lades alltså inte ned. Med det sagt finns det förhoppningar kvar, även om dessa i nuläget är fragment av det krossade djävulskraniet som säkerligen skulle ha funnits med. Som avslutning kan vi säga att man dock har tagit tillbaka projektet till ritbordet för att återuppfinna det.

Här kan du läsa de tre tidigare delarna i denna artikelserie.

Fullständig profil 1 252 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.