Skip to main content
Gamereactor Artiklar
Artiklar

Gamereactor pratar med Kang och Cassie Lang

Jonathan Majors och Kathryn Newton tog nyligen ett snack med Gamereactor om den senaste Ant-Man-uppföljaren Quantumania...
André Lamartine 25 februari 2023

Det har en gått lite mer en vecka sedan världspremiären av Marvel-filmen Ant-Man: Quantumania, där vi på Gamereactor beskrev superhjälteuppföljaren mer som en landningsbana för de nya karaktärerna än en Ant-Man-film. Om något lyckades dock filmen med sitt uppdrag att inte bara återintroducera Scott Langs dotter i form av nykomlingen Kathryn Newton; Jonathan Majors behövde också en ordentlig välkomstfest på vita duken som filmseriens nya superskurk Kang, en manipulativ rymdgud som erövrar och förintar tidslinjer till frukost om han inte får som han vill.

Både Newton och Majors kommer att vara betydande för Marvel-franchisens framtid, så Gamereactor tog chansen att lära känna Marvel-färskingarna lite mer för att få en inblick i vad vi kan vänta oss av dessa stjärnor nu när den femte Marvel-fasen officiellt har dragit igång. Först ut var Kathryn Newton, som tidigare har gjort sig känd från TV-hits som Big Little Lies och filmer som Detective Pikachu.

Kathryn Newton beskriver sin karaktär som lite av en nörd som inte alltid vet vad hon gör och som ofta gör misstag i jakten på att hitta sig själv - lite som Paul Rudds superpappa. Newton ersatte därmed Emma Furhmann som spelade vuxna Cassie i Endgame och kommer att vara en del av det kommande Marvel-projektet Young Avengers. Även om hon inte vet så mycket om hennes karaktärs framtid visste hon sedan barnsben, och långt innan hon skrev på något kontrakt, att hon alltid har drömt sig bort i Marvels serietidningsvärld:

Newton: De här filmerna har alltid fått mig att drömma. Man måste inte vara en superhjälte för att hjälpa någon i nöd och jag älskar det. Ant-Man är i synnerhet normal, han är inte speciell, han har inga magiska krafter; han är bara en normal person med super-teknologi. Cassie Lang är precis som honom: hon är en normal tjej som bara har uppfostrats av superhjältar, som Hank Pym, styvmamman och en pappa som hon ser upp till. Det är en ära att vara en del av det arvet och jag kan bara hoppas att publiken som ser filmen blir lika inspirerade som jag när jag var åtta år gammal och såg Iron Man för första gången. De filmerna får dig att drömma, likt sagor finns det en magi i dessa filmer.

Fick du chansen att forma din karaktär på ditt sätt?
Newton: Jag har alltid älskat hur mycket fansen redan älskade Cassie Lang från tidigare filmer och det finns så många olika versioner av henne! Som Stature, Giant Girl, Ant-Girl... så vi började med Jeff Loveness manus, som ju var briljant på att knåpa ihop karaktären. Första gången jag läste manuset flippade jag ur, för jag tänkte "hon låter som jag, pratar som jag, och hon är lite av röra - som jag!" Peyton Reed och Jeff Loveness frågade mig via ett Zoom-möte om det fanns något jag ville ändra, men jag svarade med att det redan var perfekt. Jag tittade på första Ant-Man-filmen sex gånger under karantän, innan inspelningen började, och det fanns en sådan värme hos Cassie - men för denna film valde vi att hedra karaktären genom att skapa en ny version av Cassie Lang. Du har inte sett denna karaktär förut! I den här filmen får man reda på vad hon tror på och jag hoppas att fansen älskar henne, för jag älskar verkligen henne. Det känns som att hon var gjord för mig, så jag hoppas att jag inte gör någon besviken...

Vad skulle du vilja lära dig från Cassie Lang och vad borde Cassie Lang lära sig från dig?
Newton: Hah! Hon behöver ingenting från mig! Jag tror att det bästa med Cassie är hennes stora hjärta. Hon bryr sig verkligen om människor, vilket jag i och för sig också gör. Det vi har gemensamt är dock att vi båda saknar tålamod och vi ogillar att vänta. Hon bara gör, utan att tänka efter ibland och det får henne i trubbel. Men för att vara en hjälte måste man ha det där, man kan inte tänka på sig själv så mycket. Man måste fokusera på det som betyder något, så det är något som vi har gemensamt: vi är båda en smuuula otåliga och vi hamnar ofta i trubbel.

När insåg du magnituden av att ha landat en så stor Marvel-roll?
Newton: Tja, min husvagn var ganska stor vilket chockade mig! Men det landade inte förrän filmen fick premiär i Los Angeles. Jag visste att det var en storfilm, men jag visste inte att filmen skulle vara så... stor. Jag tar mig an varje projekt på samma sätt, egentligen. Min husvagn var större, maten var riktigt bra, jag visste att det var en film med hög budget, men jag var förvånad av filmens skala. När jag såg filmen för första gången minns jag att det första jag sa till mitt team var "filmen är ju enorm!" Det var inte som en vanlig Ant-Man-film, som ju brukar vara mer jordnära. Som ett fan skulle jag säga att filmen gör ett bra jobb med att etablera nästa Marvel-fas. Jag ser verkligen fram emot denna nya Kang-fas, för det är på nästa nivå: det är en ny värld, det händer nya saker... det slog mig först på premiären, när jag såg folk som var utklädda till Cassie Lang och jag tänkte "Wow, det här är en större upplevelse än bara det faktum att jag spelade en karaktär". Det är en stor del av mångas liv.

Du har sett honom i Lovecraft County, du kommer att se honom i nya Creed och du har definitivt se mer av honom de kommande åren: Jonathan Majors har stadigt klättrat sig upp som en av de hetaste stjärnorna att hålla ögonen på de kommande åren sedan teaterdagarna och var, enligt vår recension, det bästa med filmen. Kritiker var rörande överens om att Majors var det bästa med Quantumania och under den korta tiden vi fick med honom var han

Hur är läget med dig?
Majors: Nej. Hur är läget med </em>dig?</em>

Bara bra, nu när du är här!
Majors: Bara bra, jag talar ju med dig! Nu kör vi!

Nu kör vi. Jag ville prata lite om ondska! Skurkar tror ju att de är hjältarna i sina egna historier. Och alla älskar ju en riktigt bra antagonist! Finns det någon anledning till att folk bör heja på Kang?

Majors: Jag vet inte om man bör heja på honom, men om folk vill stödja honom så är det deras val. Man kan nog se Kang som en heroisk individ som är ute efter någonting som måhända kan vara socialt oacceptabelt, men jag tror att folk kommer att finna något universellt i hans mänskliga och sårbara kamp att uppnå sina mål. Oavsett ondska eller heroism tror jag att det där med att tro på något med hela ditt hjärta, med hela din ande och med alla dina sinnen är något att förundras över.

Många kommer nog säga att du har stora skor att fylla efter Thanos, som ju fångade en hel värld med ett fingerknäpp! Vad skulle du säga om ett sådant påstående?

Majors: Sant, det är ju stora skor att fylla. Han är ju enorm! Och jag är bara 1,80 med helt normal skostorlek... men så ser jag inte riktigt på mitt jobb. Jag skulle också säga att det vore orättvist, för Kang kan ju bara gadda ihop oss mot honom! Det finns ju bara en Thanos och oändligt många Kang! Det vore inte en rättvis fight.

Jag skulle nog se det hela mer som ett samarbete än en jämförelse: Thanos introduceras ju till MCU under en viss tidpunkt och nu är det Kangs tur. Thanos lade ju grunden för allt, men det fanns alltid någon före Thanos, såsom Ultron och Loki. Där är härkomsten. Jag vill nog inte hamna i en sådan mentalitet, för det är inte mitt jobb. Om det var det, skulle vi ju ha fått en Thanos vs. Kang-film!

Ingen dum idé! Du nämnde ju att det finns oändligt många Kang. Hur formar man som skådespelare en karaktär som har så många varianter?

Majors: Vänta, frågar du mig om hur man sovrar en evighet..?

Majors: Mycket av det där gjordes redan åt mig. Man kan ju bara spela en karaktär och scen åt gången. Det är helt baserat på omständigheterna, hjälten man stöter på och världen man befinner sig i, eller som med He Who Remains i Loki-serien. Det är ju lite kul att temat i Quantumania och för Kang är just tiden, för allt är bara en tidsfråga.

Arbetet i tillvägagångssättet är alltid detsamma; det beror på tidpunkten och världen man äntrar under det stora MCU-paraplyet. I Lokis värld måste man motsätta sig en viss sorts energi och i Quantumania finns det en annan sorts energi man måste motsätta sig. Man tar det helt enkelt som det kommer!

Det är bara en tidsfråga...

Majors: Det är bara en tidsfråga...

På tal om tid rann intervjutiden ut och vi har bara skrapat på den hemlighetsfulla ytan. Du kommer att få se mer av Kang i kommande Avengers: The Kang Dynasty, som är två år bort och vars manus skrivs av Quantumania-författaren Jeff Loveness. Newton kommer också att återvända när det är dags att samla unga hjältar som Billy Kaplan, Kate Bishop och America Chavez. Ant-Man and the Wasp: Quantumania rullar just nu på svenska biografer.

Fullständig profil 3 271 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.