I början av månaden antydde Steam Achievements att Hi-Fi Rush skulle få mer innehåll snart, och nu har just detta blivit officiellt.
Arcade Challenge! heter en gratis uppdatering som kommer till Hi-Fi Rush den 5 juli, och höjdpunkterna är två nya spellägen som ska krydda tillvaron. BPM Rush låter oss kämpa igenom vågor av fiender medan 'beats per minut' och utmaningar fortsätter öka tills vi är uppe i 200 BPM. Låter som ett kul läge för oss som vill testa hur bra vi är, men det kommer också att erbjudas lättare svårighetsalternativ om du tycker att det är för tufft.
Power up! Tower up! är det andra spelläget och i princip en slumpmässig version av Rhythm Tower där Chai börjar med ett oskrivet blad och måste bli starkare genom att besegra fiender. När vi har klarat en omgång får vi välja mellan slumpmässiga "Upgrades" och "Bugs". Uppgraderingar ökar vår statistik och ger oss fördelar samtidigt som de sänker poängmultiplikatorn. Buggar är negativa modifierare som ökar vår poängpotential.
Uppdateringen lägger dessutom till fem nya låtar, två nya fiender, nya specialattacker och ett utmaningssystem som belönar oss med nya tillbehör till Chai, 808 och Korsica. Den sista delen är förmodligen en av anledningarna till att vi också får nya Photo Mode-alternativ.
Kika på allt detta i den första trailern för expansionen nedan.