Animationsstudion Illumination har just släppt sitt senaste verk The Super Mario Bros Movie på biograferna. Med den premiären i bagaget skulle man kunna tro att studion - som även skapat {Despicable Me, Minions, Sing och The Secret Life of Pets} med mera - skulle ta en liten paus. Men lyckligtvis (för oss) är så inte fallet och studion har nu avslöjat sitt nästa projekt, och överraskande nog kommer det senare i år.
Nästa film heter Migration och allt vi får veta just nu är att den följer en ankfamilj som övertalar sin överbeskyddande far att åka på semester. Benjamin Renner ska regissera och Mike White, mannen bakom The White Lotus och kommande Despicable Me 4 (som har premiär i juli 2024), har skrivit manuset. Rollistan är dock helt tom ännu.
Vi har dessutom en mycket kort trailer för filmen att bjuda på nedan, vilken avslöjar att Migration har premiär den 22 december.