Israel varnar invånarna i Gaza City att evakuera innan nya attacker
Civila uppmanas att bege sig söderut när den militära offensiven intensifieras.
De senaste nyheterna om Israel och Palestina. Under de senaste dagarna har israeliska styrkor intensifierat sin offensiv i Gaza City. Nu har de uppmanat invånarna att flytta söderut till utsedda säkra zoner eftersom militären riktar in sig på stadsområden som kontrolleras av Hamas.
Vi vet nu att höghus har träffats, och tjänstemän hävdar att de användes för militanta operationer, även om lokalbefolkningen säger att vissa fungerade som skyddsrum. Upptrappningen fortsätter och tvingar ett stort antal civila på flykt som redan drabbats av åratal av konflikt.
Israeliska myndigheter rapporterar om framsteg när det gäller att erövra nyckelområden, även om de diplomatiska ansträngningarna fortsätter för att förhandla fram frigivningar av gisslan. Attacken ökar pressen på den redan förstörda enklaven, med växande krav på humanitär hjälp och skydd för dem som tvingats fly.

