Joan Laporta har återigen valts till FC Barcelonas ordförande i valet som hölls i söndags, med 68,18 % av rösterna, mer än dubbelt så många som hans enda rival, Víctor Font. Han kommer att vara klubbens ordförande fram till 2031, med stöd av många viktiga spelare som Lamine Yamal eller Aitana Bonmatí, herrlagets tränare Hansi Filck och de katalanska politikerna Jordi Pujol och Ernest Urtasun.
Valprocessen tog en vändning när den tidigare Barça-tränaren Xavi Hernández ställde sig på Fonts sida och avslöjade att Laporta stoppade värvningen av Leo Messi 2023, eftersom han fruktade att den argentinske spelaren skulle ha mer inflytande än honom. Andra källor, inklusive LaLigas ordförande Javier Tebas, motbevisade dessa påståenden, och Laportas rykte påverkades inte allvarligt.
Endast 48 480 medlemmar, 42,34 % av folkräkningen, röstade i valet. Trots det hade Laporta en stor ledning över motståndarna, och bilden av Laporta som firade segern tillsammans med spelare som Raphinha, Gerard Martín, Casadó, Olmo, Bernal, Fermín och Pedri visade att de goda idrottsresultaten är den bästa och främsta anledningen för att någon Barça-president ska vinna medlemmarnas förtroende och behålla makten.