Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Sport

Julián Álvarez ber om att bli såld från Atlético de Madrid: "Jag vill uppfylla min dröm"

Julián Álvarez sa att han vill lämna Atleti och "vill uppfylla sin dröm".

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Julián Álvarez har uttryckligen sagt att han vill lämna Atlético de Madrid. Och nu när han är långt borta från spanska reportrar har han gett sig själv större frihet att tala om det, i hopp om att saken ska lösas när han kommer tillbaka. För tillfället har den argentinske spelaren sagt att "det är inte rätt tid att prata om detta, men jag kan inte heller dölja det", och att "jag försöker vara en ärlig person. Jag pratade med folk på Atlético Madrid och jag tror att en övergång är bäst för alla. Jag vill uppfylla min dröm."

Álvarez släppte bomben under en intervju efter Argentinas seger mot Österrike i VM, där Messi gjorde två mål.

Julián Álvarez och buden från Barcelona och Real Madrid

Det har länge rapporterats av pressen att Álvarez dröm är att spela för FC Barcelona. Den dåliga relationen mellan Atleti och Barcelona gjorde dock övergången svår, då Atleti förnekade att de fått erbjudanden från klubben och sade att spelaren inte är till salu.

Sedan erbjöd Real Madrid 150 miljoner euro för spelaren och även Atleti avböjde det, ett drag som vissa såg som ett knep från Madrid för att höja marknadspriset och hindra Barças försök att värva superstjärnan.

Men efter dessa uttalanden är det svårt att se hur Julián Álvarez inte kommer att säljas i sommar och lämna Atlético de Madrid. Frågan är om Barcelona kommer att höja sitt bud på spelaren?

Julián Álvarez ber om att bli såld från Atlético de Madrid: "Jag vill uppfylla min dröm"


Loading next content