Skip to main content
Nyheter

Kreml erkänner att det finns en lång väg framför sig för relationerna mellan Ryssland och USA

Men den politiska viljan finns.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 10 mars 2025

Rysslands väg till att reparera sin relation med USA är långt ifrån enkel, men Kreml är fortfarande hoppfullt och tror att båda länderna har den politiska viljan att få det att hända (via Reuters).

Kremls talesperson Dmitrij Peskov beskrev att även om resan kommer att bli lång och mödosam, finns viljan att förbättra relationerna på båda sidor, med början hos de två presidenterna.

Mycket hänger dock på Ukrainas hållning, vars diplomatiska samtal med USA i Saudiarabien på tisdag kan ge mer klarhet i om landet verkligen söker fred, enligt Peskov.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har uttryckt sin öppenhet för förhandlingar, men garantier för hans nations säkerhet från både USA och Europa är fortfarande ett nyckelkrav. För tillfället återstår det att se hur situationen kommer att utvecklas.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 3 905 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.