Skip to main content
Nyheter

Läcka antyder att Donkey Kong Bananza kan vara en prequel till Super Mario Odyssey

Som om det inte redan vore en medial jordbävning att ersätta ett nytt 3D-Mario med ett 3D-Donkey Kong som lanseringstitel till Switch 2, så står fansen redo med galna teorier... men den här gången…
Jonas Mäki Editor Sweden 7 april 2025

Visst är det väl Pauline?

Som om det inte redan vore en medial jordbävning att ersätta ett nytt 3D-Mario med ett 3D-Donkey Kong som lanseringstitel till Switch 2, så står fansen redo med galna teorier... men den här gången med viss substans.

Nintendos koreanska hemsida publicerade nyligen en officiell artwork för Donkey Kong Bananza, där vi ser honom med en mörkhårig, bekant tjej hängandes runt halsen. Mycket talar för att detta är självaste Super Mario Odyssey-borgmästaren i New Donk City - Pauline. Men... hon ser betydligt yngre ut än vi är vana vid, vilket lett till (och häng med i spekulationerna nu) teorin att Donkey Kong Bananza faktiskt skulle kunna utspela sig innan Super Mario Odyssey - och alltså är en slags prequel.

Bilden har sedan dess bytts ut till den "korrekta" artworken som visas på spelets sidor i alla andra länder, kanske efter ett snabbt samtal från Miyamoto själv. Men internet är som vanligt snabbare än så - och här är bilden ifråga.

En annan detalj som ger teorin lite mer tyngd är att, som vi nämnt tidigare (även om Nintendo varken bekräftat eller förnekat det), Donkey Kong Bananza utvecklas av EAD Tokyo - samma studio som ligger bakom Super Mario Odyssey.

Visst, det kan vara ett långskott. Den där tjejen kan lika gärna vara en helt ny karaktär vi lär känna i Bananza. Hittills har den enda följeslagaren vi sett i det kommande äventyret varit den lila, pratglada Rare Stone - som vi fortfarande inte ens vet namnet på. Men... det visar sig att armbandet flickan har på sig har en lila sten som ser misstänkt snarlik ut.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.