LEGO Icons 10354 Sagan om ringen: Fylke
Conny har återvänt till Midgård och byggt Bilbo och Frodos hem i Lego. Här är hans omdöme....
Jag ska vara ärlig direkt. När detta Lego-set utannonserades så var jag ganska besviken. Skälen var faktiskt ett flertal och det är också i slutändan de skäl som är mina minus. Det blev alltså inget köp, för egen del, men Lego tyckte helt enkelt vi skulle få ett exemplar av detta och det medför ju såklart en recension. När de då femton påsarna och 2017 bitarna var ihopsatta så satt jag med en mixad bunt av intryck. Jag blev glatt överraskad att en del av mina åsikter som jag hade på förhand (givetvis då enbart baserat på bilder och videos) förändrades till lite mer positiva. För byggprocessen var fantastisk rolig. Där har jag egentligen inget att klaga på alls. Det är en fantastisk mix av interiör och exteriör, med små roliga lösningar och hela tiden engagerande och underhållande. Man skapar intressanta vinklar, här finns gott om underbara detaljer och ett slutresultat som ändå blir himla fint.
Visst - det är en väldigt nedbantad version av ett Hobbit-hål. Här finns bara tre förhållandevis små rum och insidan är egentligen inte så mycket att hurra för gällande storlek eller vad det visar upp. Då gillar jag mer utsidan och det är ju trots allt den sidan som också blir naturlig att visa upp som display. De sakerna jag på förhand inte direkt gillade finns kvar. Den största är egentligen att jag tycker att bygget är för lågt på höjden och att jag hade velat ha en större yta på framsidan. För att illustrera detta så kan ni kika på bilden nedanför från filmen. Detta är liksom den scen jag hade önskat och även om detta hade medfört kanske tusen bitar till och en betydligt högre prislapp så var det ändå det Bag End jag hade hoppats på.
Denna förhoppningen kommer egentligen bara av en anledning och den heter Rivendell. För, vid sidan om Legos allra mest magnifika bygge någonsin så känns Bag End...litet. Här kan man givetvis argumentera för att det är så det ska vara - de söta små hobbitarna är ju små och dess motsvarighet i minifigurer ska passa in i en mer anpassad miljö. Men jag tycker inte riktigt att magin fångas när framsidan är så sparsmakad. Det är en hel del jättefina detaljer; de rundade fönstren och dörren är superfina, blommor och staketet (skapad med bumeranger) är roliga - men bygget hade mått bra av något framför. Dessutom så är designen på det trädet som står på taket också ett eko av att saker känns lite snålt. Som att man sparat in på allt det där som gjorde Rivendell så fantastiskt. Det är liksom inte så märkligt att just trädet är en sådan sak som många gjort en egen förbättrad version av.
Detta går igen på allt smått som kommer vid sidan av det huvudsakliga bygget; ett litet tält, ett träd, en tårta och andra små saker som ska illustrera Bilbos födelsedagskalas. Jag är personligen inte så förtjust i allt sådan här "plotter" som hamnar vid sidan av. De har små egna baser men blir helt frånkopplade resten och här hade man ju då hellre kunnat bygga ut trädgården jämte så kalaset kunde vara en del av basen som huset står på. Men, egentligen hade jag helst skippat alla dessa lösa saker helt och lagt de bitarna på att smycka ut Bag End lite mer. Ett större träd på toppen, mer växter och (ja, jag vet att jag tjatar) något framför och runt hålan som gav det lite perspektiv. Nu anländer Gandalf på sin vagn men han har liksom ingen väg fram till den lilla grinden och kullarna runtom känns inte så frodiga och höga som jag önskat att de borde varit.
Som tur är, med Lego, så kan man ju lösa sådant här själv. Så jag skaffade helt enkelt två gröna basplattor och har börjat designa något eget för att det mer ska likna den scen från filmen som jag visade innan. Ställer man alla klagomål åt sidan så var jag ändå nöjd med byggprocessen som sådan. Det var precis så roligt som jag alltid önskar att ett större bygge ska vara. Så, jag har egentligen inget att klaga på gällande den processen och det är ju givetvis en stor del av bedömningen - hur roligt det är att bygga. Trots ett oundvikligt grönt färgschema så kändes det aldrig upprepande och här finns heller inget sådant där tjatigt steg där man ska göra mängder av samma moment. Det är helt enkelt ett bygge som hela tiden engagerar och underhåller. Det finns några enstaka små interaktiva tekniker där ett kuvert som ligger i den öppna spisen kan snurra så ringen dyker upp vilket är en snygg liten mekanik. Bilbo kan även likt han gör i filmen försvinna på sitt födelsedagskalas genom att man snurrar honom så han döljs han bakom några tunnor.
Som slutsats är jag ändå mer positiv till detta Lego-set än jag var på förhand. Det var en otroligt trevlig byggstund och den ser jättemysig ut väl placerad på hyllan. De minus som jag på förhand hade finns dock samtliga kvar och ska jag vara helt transparent här så känns också prislappen på dryga 2500 kronor alldeles för hög. Dels är antalet bitar i förhållande till priset för få och dels är bygget som sådant inget som matchar kostnaden. Det är avslutningsvis såklart jätteroligt att vi får sådana här fina Sagan om Ringen-Lego även om just detta i slutändan inte riktigt når hela vägen fram. För egen del ser jag främst väldigt mycket fram emot att börja bygga en scen runt om den vilket kommer lyfta hela bygget ordentligt.




