I går meddelades att Lego Star Wars: The Skywalker Saga äntligen är nära sin premiär och lanseras den 5 april 2022, detta efter att flera förseningar gjort att spelet inte kunde släppas 2020 som först var planerat och heller inte 2021. Nu visar det sig i en ny rapport att premiären kunde ha blivit ytterligare försenad, om det inte vore för att utvecklarna hade pressats till att jobba massiv övertid.
I en lång Polygon-artikel får vi veta att anställda utsattes för "very soft-spoken blackmail", där en anställd berättar att känslan bland utvecklarna var att "if people don't start doing overtime, there's going to be problems".
Rapporten konstaterar dock att TT Games dragits med den så kallade crunch-metoden (tvingad massiv övertid) en längre tid efter att studion beslutat sig för att släppa ett nytt Lego-spel varje år. The Skywalker Saga-problemen förvärrades av att en ny grafikmotor kallad NTT användes, vilket ledde till fler problem och frågor att lösa, trots att motorn utlovades hjälpa till att lindra crunch.
I rapporten har flera QA-testare berättat att arbetsförhållandena på TT Games "were among the worst they had ever experienced in the games industry" och att "people were worn out, worked down, mentally and physically ill because of the pressure".
Vidare påstås att det råder en kvinnofientlig kultur på studion där kvinnliga anställda var "subjected to bullying, comments about their appearance, and withheld promotions and contracts". Till detta kommer att sex tidigare anställda uppgett att TT Games medgrundare, Jon Burton, rutinmässigt "yell at staff to return to their desks if they tried to leave work on time", och att han ofta förväntade sig att personalen skulle lägga ner extra timmar.
Den fullständiga rapporten visar att det bakom de färgglada Lego-spelen ligger ett uselt arbetsklimat, och vi misstänker att de efter detta kommer få betydligt svårare att värva toppkompetens. Den senaste Lego Star Wars: The Skywalker Saga-trailern hittar du nedan.