Skip to main content
Gamereactor Nyheter Fable II
Nyheter

Lite nytt om Fable 2

Konceptskiss och info
Sophie Warnie de Humelghem 26 oktober 2006

Lionhead Studios community-informatör har meddelat att utvecklingen av Fable 2 går framåt. Det har varit tyst kring Fable 2 ett längre tag, men äntligen får vi reda på lite nytt.

Big Blue Box och Lionhead har tidigare i månaden lyckas knåpa ihop det allra första spelbara delarna av Fable 2, som dessutom visades upp för Microsoft för utvärdering och kontroll. Det som visades upp för Microsoft bakom lyckta dörrar var några omgivningar ur spelet, samt ett uppdrag som visade upp olika spelfunktioner. Detta uppdrag kommer inte att finnas med i den slutgiltiga produkten.

Jag vet, inte så mycket konkret att gotta sig med. Kanske har herr Molyneux lärt sig att ta det piano? Hursom, vi har även fått en ny konceptskiss från ett ställe som ser ut som en ödslig gammal krypta.

Om du vill läsa Lionheads egna rapport, klicka här.

Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.