Hittills har spelåret 2023 varit alldeles otroligt bra, bättre än vad jag tror att de flesta av oss på förhand tippat, och 2024 ser även det ut att bli fint som snus. I denna artikelserie skriver var och en av oss på redaktionen om de tre kommande spelen som vi ser fram ekot allra mest.
(3) Io Interactives James Bond 007
Av alla spel som danska toppteamet Io utvecklat är det för egen del det numer lastgamla Freedom Fighters (EA) som jag gillar allra mest med Hitman III på en tät andraplats. Jag har alltid gillat Hitman och jag har alltid känt att Io Interactive mest troligt skulle kunna göra ett väldigt bra Bond-spel med en balanserad mix mellan elegant, spännande smygande och bombastisk agent-action, när det väl hettar till. Den danska stilismen/minimalismen som präglar de flesta av deras produktioner tror jag verkligen kommer att passa 007-världen och jag hoppas innerligt att ryktet om att det här spelet påminner mer om Craigs filmer än om de gamla rullarna, för jag vill ha motsatsen. Jag skulle verkligen inte tacka nej till ett licensspel som utspelar sig på 60-talet, dränkt i funkis-kubism, Kalla kriget-sanningar och skräddade smokingar.

(2) Assetto Corsa 2
Det råder absolut ingen tvekan från mitt håll att det pyttelilla, snudd-på mikroskopiskt snäva (23 personer) team som stavas Kunos är världens idag främsta racingsimulatorutvecklare. Med rätt bred marginal, dessutom. Deras debutspel har sålts i närmare tio miljoner (!) exemplar och uppföljaren i närmare fyra miljoner ex, vilket såklart innebär att vi kan förvänta oss flera kommande titlar i Assetto Corsa-serien. Assetto Corsa 2 är utannonserat men vi vet i stort sett ingenting om det och vi har ännu inte mottagit en enda bild från simulatorn som kommer att släppas i betaform nästa sommar. Det var först tänkt att det skulle släppas i mars men utvecklingen av Nordslingan till Assetto Corsa Competizione har gjort att allt annat tvingas vänta en smula. Personligen hoppas jag på att Kunos i det här spelet lagt fokus på allt annat än just GT3-bilar eftersom Competizione redan gör det på bästa tänkbara sätt, och i allra högsta grad kommer att fortsätta existera. Jag skulle istället vilja se ett fokus på gatbilar, här. Som ett Gran Turismo, men med riktig, verklig, realistisk däckfysik baserad på faktiska fysikuträkningar och mätningar snarare än en empirisk sådan. Vi vet att Kunos baserat Assetto Corsa 2 på en nyutvecklad version av spelmotorn från Assetto Corsa och alltså inte på Unreal Engine som Assetto Corsa Competizione är byggd på, vilket låter bra för egen del. Moddarna är en viktig del här, såklart. Otroligt viktigt.

Vilka är dina tre mest efterlängtade spel just nu?
(1) Grand Theft Auto VI
Grand Theft Auto III står sig som ett av de bästa spelen som någonsin gjorts. Utan det, utan Rockstars innovationer och känsla för detaljer, hade spelvärlden i allmänhet och actiongenren i synnerhet garanterat sett väldigt annorlunda ut idag. Uppföljaren, Gran Theft Auto IV, levde upp till alla mina skyhöga förväntningar och GTA V kallar jag utan problem för ett av tidernas bästa actionspel, också. Tre brutalt fina titlar som med enkelhet kryddas upp till en smått sanslös anrättning om vi lyfter in Vice City, Ballad of Gay Tony samt The Lost and Damned. Rockstar har gått från klarhet med denna följetong och det vore väl såklart helt fantastiskt sorgligt och deprimerande om det sjätte (numrerade) spelet inte blev så bra som vi alla hoppas på, eller hur? Lyckligtvis tror jag inte att det kommer att ske. Istället tror jag att GTA VI kommer att bli större, djupare, mer detaljerat, skarpare, vassare, mer omfångsrikt och snyggare än vad jag tror att något annat open world-spel någonsin varit. Jag förväntar mig att om några få veckor få se en trailer som blåser oss av stolen och ned i närmaste vattenpöl. Jag hoppas att ryktet om knarksmuggling stämmer. Om att vi kommer att få växla mellan en kvinnlig FBI-agent och ett Bonnie & Clyde-aktigt gangster-par som flyger in kokain från Sydamerika till Miami. Jag hoppas att ryktet om en omgjord version av Red Dead Redemption 2-motorn stämmer, om helt ny artificiell intelligens för systemet om spatiala moment och jag hoppas att fordonsfysiken är helt ny samt att vi inte tvingas hamra kryss-knappen för att springa, längre.