Jag är en ljudtok. Jag älskar bra ljud, och har intresserat mig för tekniken sedan tonåren. Bygga stereo-rigg, nörda in på dyra LP-spelare, pyssla med bioljud. Absorbenter, diffusenter, försteg, slutsteg, element, delningsfilter, - min värld blir lätt insnöat krånglig och hopplöst fokuserad på materiella ting. Och i fallet ljud gick det till överdrift för 15 år sedan. Det är roligt när det låter riktigt bra, helt enkelt. Det blir en väldigt fysisk upplevelse som spelar lika stor roll som bra bild, i min värld.
När jag spelar spel, stora svulstiga actionspel eller skrikande snabba racinglir, vill jag ha stort ljud. Högt ljud. Kräma på. Jag vill känna ljudet. Starkt är något helt annat än "högt". Jag vill spela starkt, utan distorsion och med god balans.
Tyvärr förbises ljudet ofta när det kommer till moderna spel. Allt för ofta fylls nya spel med extremt trista 5.1-mixar med inköpta standardljudeffekter och bristfälligt mixade dialoger/musik. Väldigt sällan nyttjas all den potential som framförallt Playstation 3 idag besitter (ljudmässigt) och det gör mig olycklig.
Men sen finns det ju, lyckligtvis, undantagen. Spelen vars ljudspår tillägnats lika mycket odelad uppmärksamhet som det till en större Hollywood-film, och som därmed låter makalöst kraftfullt, nyanserat, varierat och balanserat. Spelen där ljudet förstärker spelupplevelsen så pass mycket att man till slut bara skakar i hela kroppen.
Det bästa ljudspår jag någonsin hört i ett spel är det i The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay. Ja, fortfarande. Även om det finns extremt välljudande titlar till Xbox 360 och Playstation 3 (exempel som kommer senare i denna blogg) är det Riddicks benhårda fängelseflykt som fortfarande står sig som nummer 1, på min lista.
Starbreeze använde sig av väldigt smart ljudmapping i Riddick, de nyttjade alla fem kanalerna på ett fantastiskt finurligt sätt, och tillförde ett djup, en tyngd och en rundhet till ljudbilden som inget actionspel, än idag, lyckats överträffa. En stor del av den effektiva atmosfär som Riddick innehöll var tack vare ljudet.
Ett annat spel som låter helt enormt bra, är Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. Det låter dock inte bra på samma sätt som Riddick. Konamis ljuddesigners nyskapade inte i deras sätt att mappa ljud i Snakes sista uppdrag. De kan inte anklagas för att de gjort några överdrivet smarta lösningar rent tekniskt och inte mycket sticker ut i den ljudbilden. Men... Men! Istället levererade de det minst komprimerade ljudspåret i ett CD/DVD/BD-baserat spel någonsin. Jag läste någonstans att ljudspåret alone vägde 18 GB i Metal Gear Solid 4. Då fattar man hur okomprimerat härligt det är.

Metal Gear Solid 4 innehåller det minst komprimerade ljudspåret i ett DVD/BD-baserat spel någonsin. Och det hörs...
Ett annat spel som låter enormt bra, är Battlefield: Bad Company. Ett av väldigt få spel som använt sig av en HDR-källa även för ljudet, som i slutändan innebär en akustik som väldigt få actionspel kan konkurrera med. Allt från högljudda kommandon från nervösa fiendesoldater till granatknallar och gevärsskott - framkallar ljuvlig rymd som låter väldigt realistisk.
Sen har vi ju Gears of War också... som låter bra. Men inte superbra. Mest imponerande var det att Epic spelade in allt i studio, inte köpte in en enda ljudeffekt. Minst imponerande var bristen på rymd och tyngd. Något som Cliffy adresserat inför Gears of War 2 då mer än 80% av alla ljuden från det första spelet gjorts om/spelats in igen. Det ska bli spännande att avnjuta Gears of War 2 på hög volym på redaktionens Klipsch-rigg. Det ska mullra och dåna. Så det känns i bröstet.

Gears of War låter bra, men inte superbra. Det har Epic tänkt att att ändra på inför uppföljaren där över 85% av spelets alla ljud spelats in på nytt. Lead game designer Cliffy B ville ha en mer "crunchy" ljudbild som skulle kännas tyngre och mer kraftfull. Bland annat spenderade han en hel arbetsvecka med att leta rätt ljud till spelets minigun.
Spel som låter mindre bra då? Vilka är det? För min del var Halo 3 en besvikelse rent ljudmässigt, och då pratar jag inte om den underbara musiken eller variationen i ljudet, utan om den lite för maskinella och hårda mixningen, och om de ibland onödigt bleka surroundeffekterna. Halo 3 har absolut kunnat låta bättre, tyngre och med mer rymd. Även om det på intet sätt var dåligt så levde ljudet inte upp till resten av spelets kvaliteter.
Call of Duty 4: Modern Warfare lät heller inte fullt så bra som jag hade hoppats på. Visst, det lät bra, men inte mästerligt. Det led faktiskt lite av samma problem som Halo 3 led av, tro det eller ej. Ljudet lät lite tunt, lite väl mekaniskt och den där svulstiga akustiken från framförallt Call of Duty 2 saknades.
Sämst av alla actionspel jag testat under de senaste åren, rent ljudmässigt, är dock Resistance: Fall of Man. Jag tror inte att jag någonsin lyssnat till ett så uselt utnyttjat surround-spår och har sällan hört en sådan menlös samling fjösiga ljudeffekter som i Insomniacs actionfadäs. Vapnen bara pös, fienderna growlade på låg volym och explosionerna kändes fruktansvärt mekaniska. Variationen i ljudet var också bristfällig och musiken var mixad i stereo och sedan utpumpad i fem kanaler.

Ljudet i Resistance: Fall of Man var så fjösigt, tunt och hopplöst dåligt mixat att Petter vid flera tillfällen frågade sig om det var något fel på sin PS3:a. Vi får hoppas att Insomniac lagt lite mer tid på ljudet i Resistance 2.
Ja. Ljud är roligt. I en generation där HD-ready-bild, Full-HD-bild, progressiv bild, interlacing och alla andra begrepp inom bildvärlden, är det lätt att glömma ljudet. Bara Sony får ändan ur vagnen nu och släpper några spel med DTS Master HD-ljud så kommer jag att fira med en gräddtårta, en liten dans och ett nytt försteg...
Härlig liten video-dokumentär om ljuden i Gears of War 2:
https://www.maximonline.com/Exclusivegearsofwar2videotouchthesound/video/41037.aspx
Information
Petter är den som ansvarat för byggandet av redaktionens testrum, och har gått till totala överdrifter gällande ljudet. Hans senaste infall är att ljudisolera taket med svindyra ljudabsorbenter och tjockt tyg. Om detta kommer att bli verklighet eller inte får tiden utvisa.