Rafa Nadal var en av de mest beundrade och respekterade tennisspelarna, och tennisvärlden stod för hans fötter när han meddelade att han skulle gå i pension i slutet av förra året, 38 år gammal, tyngd av en lång historia av skador. Det var dock inte alla som gillade spanjoren så mycket, och en av dem är en av tennisens mest egensinniga spelare: Nick Kyrgios.
Australiensaren har varit ett av Jannik Sinners största gissel sedan hans dopningsdom tillkännagavs, men italienaren är inte den enda spelaren som Kyrgios inte tål. Tydligen hatade han också Nadal, till och med för hans manerismer: "Jag brukade hata och förakta honom så mycket när jag såg honom gå runt".
Kyrgios sa allt detta, och mycket mer, i podcasten Nothing Major, som rapporterats av Tennis 365. Åtminstone använde han sitt hat till något bra: motivation. "Han var en kille som alltid motiverade mig", sa han, även om Kyrgios bara slog Nadal tre gånger, medan Nadal slog honom sex gånger.
– Alla i våra akademier hemma hade honom som idol, de sa "han jobbar så hårt, han är si och så". Jag tänkte: "Jag står inte ut med den här killen". Jag ville visa folk att man bara kunde ha kul och ta det lugnt och slå folk på det sättet". Fair enough, olika filosofier... även om det verkar som om Kyrgios irrationella hat också inkluderade hans manér, de där små handlingarna, nästan ritualerna, som han gjorde innan han tjänade. De "gav honom tydligen skitsnacket".