Producenten för Dead Rising 3, Josh Bridge, säger att vi inte måste använda Xbox SmartGlass i spelet - men att det ger mycket till upplevelsen. Exempelvis så kan huvudkaraktären, Nick Ramos, hitta en sändare som låter en karaktär i spelet ringa upp din riktiga mobiltelefon med information, tips eller rentav nya uppdrag.
I och med att du kan kolla på kartan och kalla in militär assistans kan det även användas som något av en co-op-funktion, om man så vill kan en vän sitta bredvid när man spelar och hjälpa till genom SmartGlass på din mobil.
I Ryse: Son of Rome kommer man bland annat kunna anpassa sin multiplayer-karaktär genom Xbox SmartGlass, eller varför inte samla ihop ett gäng spelare till multiplayer-läget medan du fortfarande kör Dead Rising 3. På det viset kan du gå direkt vidare till nästa actionupplevelse utan att hinna ha ens en tråkig minut emellan.
