Spanien åker ut i EuroBasket-gruppspelet för första gången på 60 år
De regerande mästarna kunde inte slå Giannis Antetokounmpos Grekland.
Gruppspelet för EuroBasket 2025 är över, och ja, förutsägelserna var sanna: Spanien har varit den största besvikelsen i tävlingen. Bara tre år efter att ha vunnit titeln har Spanien eliminerats före utslagsfaserna för första gången det här århundradet. De enda andra två gångerna som Spanien inte nådde knockout var 1959 och 1961, och sedan 1999 har de alltid lämnat EuroBasket med en medalj, förutom 2004 års upplaga.
För att ta sig vidare från åttondelsfinalen var de tvungna att besegra Grekland, en av favoriterna till titeln, och de förlorade hela matchen, vid ett tillfälle, med 15 poäng.
Det nya, mycket unga spanska laget, en trupp som fortfarande är under uppbyggnad (till och med managern, Sergio Scariolo, kommer att flytta efter den här matchen, eftersom han har gått med i Real Madrid) ville inte dö utan kamp, och de lyckades till och med ta sig framåt i den fjärde kvarten. En oroväckande brist på precision i frislagen blev dock ödesdiger. Matchen slutade 90-86.
Grekland hade mycket på spel, eftersom en förlust mot Spanien skulle innebära att man gick vidare som fyra i gruppen och ställdes mot en annan favorit, Frankrike, i åttondelsfinalen, med start på lördag.
