Tragedi vid ATP Finals: Två åskådare dör av sjukdom på Inalpi Arena
Två män, 70 och 78 år gamla, dog under den andra dagen av ATP Finals.
Två åskådare dog under den andra dagen av ATP Finals i Turin, i separata incidenter med bara några timmars mellanrum. Männen, 70 och 78 år gamla, insjuknade och fördes till närliggande sjukhus i kritiskt tillstånd, men kunde inte göra något för att rädda sina liv.
Först började en 70-årig man bli dålig på morgonen när han besökte Village på Piazza d'Armi i Turin, nära Inalpi Arena. Den andre mannen, 78 år, drabbades av en medicinsk nödsituation när han tittade på matchen mellan Lorenzo Musetti och Taylor Fritz, och fördes till Molinette Hospital, men trots försök att återuppliva honom förklarades han död.
Två separata incidenter, orsakade av sjukdom, som kastar en skugga över tävlingen, som fortfarande kommer att pågå till söndagen den 16 november, med de andra gruppspelsmatcherna som börjar idag, med Carlos Alcaraz och Taylor Fritz.
