Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Världens nyheter

Turkiet betraktar det syriska avtalet med skepsis men hopp

Enligt en turkisk tjänsteman.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Turkiet är fortfarande försiktigt optimistiskt om överenskommelsen mellan de kurdiskledda syriska demokratiska styrkorna och Syriens nya regering, sade en turkisk tjänsteman på tisdagen (via Reuters).

Avtalet, som integrerar SDF-kontrollerade institutioner i Damaskus administration, kommer vid en känslig tidpunkt då Syrien kämpar med interna oroligheter och efterdyningarna av massmord i väst.

Turkiet, som länge varit motståndare till SDF på grund av sina band till YPG-milisen, som Ankara betraktar som en terroristorganisation, insisterar på att en fullständig integration måste innebära en upplösning av separata kommandostrukturer, inte bara en symbolisk omprofilering.

Med turkiska styrkor som fortfarande är närvarande i norra Syrien och Ankara som håller fast vid sin hållning i kampen mot terrorism, kan detta avtal antingen markera ett steg mot regional stabilisering eller bli ytterligare en krutdurk i ett redan instabilt landskap.

Turkiet betraktar det syriska avtalet med skepsis men hopp
Shutterstock

This post is tagged as:

Världens nyheterTurkietSyrien


Loading next content