De flesta av oss har naturligtvis någon slags relation med Teenage Mutant Ninja Turtles på ett eller annat sätt. De har dykt upp i animerade serier, filmer, serietidningar och en hel del spel. De senaste åren har de dykt upp som gästkaraktärer i fightingspelet Injustice 2 och fått nya spel som TMNT: Shredder's Revenge och TMNT: The Cowabunga Collection. Men i nästan alla iterationer av dem är de fyra sköldpaddor som alla är på gott humör med attityd och pizza. Nu ska detta ändras då serietidningen The Last Ronin ska förvandlas till ett spel.
The Last Ronin utspelar sig i en dystopisk framtid där allt gått åt helvete och en ensam sköldpadda söker hämnd för sina fallna bröder. En ganska rå historia som tonmässigt skiljer från de glada och färgglada TV-serierna man såg som liten.
I en intervju med Polygon jämförde Doug Rosen, en av de högt uppsatta på Paramount Global som äger rättigheterna till TMNT, det kommande spelet till nyversionen av God of War.
Är du taggad på ett mörkare Teenage Mutant Ninja Turtles spel?

Det blir mörkt och blodigt.