Skip to main content
Nyheter

Tyskland kommer att vidta åtgärder för att försvara sig mot "högt hot" från drönare

– Det finns ett hot som kan klassas som högt när det gäller drönare. Det är ett abstrakt hot, men väldigt konkret i enskilda fall.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 27 september 2025

Berlin, Tyskland, 2024-02-20: Friedrich Merz och Alexander Dobrindt vid ett möte i Berlin

Drönarincidenter har skapat rubriker under de senaste veckorna. Nu har Tyskland tillkännagett planer på att stärka sitt försvar mot drönarhot efter att de senaste incidenterna i Europa ökat oron över luftrumssäkerheten. – Det finns ett hot som kan klassas som högt när det gäller drönare. Det är ett abstrakt hot, men mycket konkret i enskilda fall, sade Tysklands inrikesminister Alexander Dobrindt till journalister i Berlin. – Det handlar om att vara förberedd så att till exempel kritisk infrastruktur eller stora folksamlingar kan skyddas. Vad tycker du om detta? Om du vill veta mer information kan du naturligtvis göra det via följande länk. Go!

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 3 905 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.