Valencia Basket var det sista laget som kvalificerade sig till EuroLeague Final Four efter en stor och osannolik comeback: Valencia, tvåa i grundserien, besegrades av Panathinaikos, sjua, i de två första matcherna av bäst av fem-playoffen, efter att ha förlorat med en poäng i första matchen och med två poäng i andra.
Det grekiska laget hade det mycket jämnt, men Valencia kämpade hårt och vann de två bortamatcherna i Aten. Och på onsdagen dominerades den femte matchen i Valencia av det lokala laget: 81-64, vilket hjälpte Valencia Basket att nå sin första Final Four i historien.
Två andra serier avgjordes i fyra matcher: Real Madrid besegrade Hapoel Tel Aviv och Fenerbahçe besegrade Zalgiris med 3-1, medan Olympiacos besegrade Monaco, laget som kvalificerade sig från play-ins, i de tre första matcherna.
EuroLeague Final Four äger rum i Aten nästa vecka:
- Olympiacos mot Fenerbhaçe: Fredag 22 maj, 17:00 CEST
- Valencia Basket mot Real Madrid: Fredag 22 maj, 20:00 CEST
- Final: Söndag 24 maj, fastställs senare