Skip to main content
Gamereactor Artiklar
Artiklar

Vi dissekerar nästa generation

Det florerar nya rykten på daglig basis om Playstation 4 och Xbox 720. Redaktör Mäki har forcerat ryktesdjungeln och plockat fram de snaskigaste för att ta reda på om de är sanna - eller…
Jonas Mäki Editor Sweden 13 juli 2012

Vi pratar oftast om Playstation 4 och Xbox 720 när det handlar om nästa generation, men faktum är att Nintendo rivstartar den 8:e konsolgenerationen redan i år med Wii U.

En titt i vårt arkiv visar att det tog 8 månader innan det började ryktas om uppföljaren till Xbox 360 sedan sistnämnda hade lanserats, då var det juni 2006 och Playstation 3 hade överhuvudtaget inte släppts ännu. Och när Playstation 3 väl kom tog det ungefär lika länge innan de första uppgifterna om Playstation 4 började sippra ut. Sedan dess har det, om man så vill, varit sex år av konstanta rykten om nästa generation.

Därmed har det hunnit bli en hel del och ju senare i generationen vi kommit, desto mer har det blivit. Jag tänkte därför ta och summera ett urval av alla rykten som florerar och bedöma om de är samma, falska eller något mitt emellan för att ge en uppfattning om vad vi kan vänta oss när nästa generation drar igång.

Xbox 720 och eventuellt Playstation 4 kommer inte att ha några diskar utan allt kommer vara nedladdningsbart
Jag har inga problem att se var det här ryktet kommer ifrån. Redan idag uppmuntras vi som spelare att köpa så mycket som möjligt online och även när vi köper spel på skiva så laddar vi hem material så delar av spelet ändå är nedladdat. Dessutom tillkommer ju aspekten med begagnade spel som utgivarna avskyr.

Men trots allt sådant råder det för mig inga tvivel om att ryktet är helt falskt. Hur gärna Microsoft och Sony nog ändå skulle vilja ha lösningen, så är tekniken inte där ännu. Många har alldeles för dåligt bredband för spel på uppemot 50 gigabyte (eller varför inte ännu mer), och kostnaderna för hårddiskar skulle växa brutalt. Däremot tror jag att det under generationen kan komma budgetversioner av Playstation 4 och/eller Xbox 720 där allt är nedladdningsbart, men diskar hänger absolut med ett tag till.

Blu-ray-skivor kan rymma över 100 gigabyte och utvecklarna kommer använda det flitigt. Även om Microsoft och Sony skulle skicka med terabyte-stora hårddiskar så skulle de snart vara för små ändå om spelen bara fanns för nedladdning.

Sony kommer att överge Cell för att satsa på renodlade PC-komponenter på samma sätt som Microsoft byggde gamla Xbox
Det här tror jag faktiskt på. Sedan Ken Kutaragi slutade och Kaz Hirai tog över har vi sett ett mer lyhört Sony som jobbar med tredjepartsutvecklarna. Risken för att Sony återigen skulle trassla bort sig med en konsol som är så svår att utveckla till att spelen både blir fulare än till konkurrenten i åratal samt dessutom mycket dyrare att utveckla, är lika med noll. Antalet källor som talar om en PC instoppad i ett konsolskal är för många och för bra samt att det verkar alldeles för logiskt för att vifta bort. Sant, alltså.

Kinect kommer vara en viktig del av Xbox 720
En till grej jag tror vi lugnt kan utgå ifrån. Problemet med Kinect idag är inte kameran i sig, utan att det är en efterhandskonstruktion. När Xbox 360 byggdes fanns inga planer för en rörelsekänslig kamera och de portar som finns är helt enkelt för långsamma för den mängden data som behöver blixtanalyseras. Jag har varit väldigt kritisk mot Kinect, men tekniken i sig tror jag på. Får Microsoft till snabba rörelser och att Kinect accepterar både små och stora rum oavsett möblering så kommer man få det definitiva genombrottet. Och det är exakt vad jag tror Xbox 720 kommer att bjussa på.

Kinect i sig är det inget fel på, och användarupplevelsen om du kopplar den till en PC är redan idag bättre än till konsol. Xbox 360 är helt enkelt inte snabb nog och flaskhalsar uppstår.

Xbox 720 kommer få namnet Loop/Infinity/Durango/Next och Playstation 4 ska heta Orbis
Nej, det kommer de inte. Historien visar hur nära inpå som konsolen är klar som namnet på en konsol faktiskt bestäms. Jag känner inte till något fall där namnet dels avslöjats 1½ år (minst!) i förväg eller dels ens varit bestämt hos konsoltillverkaren 1½ år i förväg. Det är en av de där grejerna som man verkligen håller för sig själv och som ingen behöver veta, inte ens spelutvecklarna. Det enda namn jag kan tänka mig är lite rimligt är Xbox 8, men resten kan vi avfärda direkt som antingen önsketänkande (Loop) eller arbetsnamn (Durango och Orbis).
<newpage>

Playstation 4 och Xbox 720 kommer inte att vara speciellt kraftfulla då Sony och Microsoft istället vill satsa på lågt pris och användarvänlighet
Det här är ett mycket bra rykte, och det är flera som uttryckt liknande farhågor, däribland Michael Pachter (den mest kände branschbedömaren), men även konkurrenter som Nintendo och flera andra. Och jag tror att svaret ligger mitt emellan. Att släppa en konsol för 5000 kronor och hoppas att folk ska köpa idag är nog omöjligt. I synnerhet som tendensen går mot att folk inte skaffar dubbla konsoler längre, utan nöjer sig med en.

Vill Microsoft och Sony vara säkra på att den andre inte ska få överlägsna multiformatsversioner samt se till att konsolen får ytterligare en lång generation och är beredd på framtida grejer så krävs det helt enkelt prestanda. Därför tror jag att konsolerna tekniskt sett kommer ta ett rejält kliv upp som motsvarar en normal konsolgeneration på 5 år, men samtidigt är ju denna generation flera år längre än vanligt och det kommer man däremot inte att ta hänsyn till. Den som vill spela de snyggaste spelen när nästa generation börjar lär alltså behöva köpa sig en PC.

När Call of Duty 2 släpptes vid Xbox 360-lanseringen, var det till PC man skulle spela om man ville ha den fetaste versionen. Den skillnaden lär vara större i nästa generation.

Playstation 4 släpps före Xbox 720
Vi vet faktiskt inte när nästa generation börjar. Förra året trodde alla på 2012 och nu tror alla på 2013. Faktum är dock att det är gott om folk som även tror på 2014. Men en sak är säker, både Microsoft och Sony är beredda på att snabbt börja hypa och få ut sin konsol på marknaden. Absolut max 6 månader får gå mellan de båda lanseringarna och helst vill man såklart vara först med sin enhet.

Att ge den andre ett försprång på 8 miljoner konsoler som Sony gjorde denna generation är inte ens med på världskartan. Då är det verkligen slut. Så medan ryktet mycket väl kan visa sig stämma, skulle jag ändå säga att båda konsolerna kommer släppas ungefär samtidigt.

Sony kommer ha en egen Kinect-liknande grej till Playstation 4
Ja, det är jag övertygad om. Att kunna styra sin elektronik utan tillbehör är framtiden. Sony vill tveklöst ha denna teknik för både casual-spel, mediafunktioner och även för att koppla samman alla Sony-prylar i ett nätverk som sedan kan styras med röster och gester.

En läckt patentbild från Sony som visar att de tänkt förse Playstation Eye med samma tredimensionella egenskaper som Kinect har för att vrida ett vapen ur händerna på värste konkurrenten.

Det kommer inte gå att spela begagnade spel till Playstation 4 och Xbox 720
Det här vore förmodligen alla utgivares stora dröm, men det kommer inte att hända. Spelbutiker behöver de begagnade spelen för att överleva, och skulle Microsoft ta bort möjligheten så kan de heller inte räkna med att spelbutikerna kommer hjälpa dem, och istället får Sony gräddfil (och vice versa). Dessutom säljs fortfarande kopiöst mycket spel via spelbutiker tack vare att folk byter begagnade spel mot nya. Det här vet spelföretagen, och det här ryktet kan vi enkelt avskriva.

Både Microsoft och Sony kommer köra med AMD-chip i sina konsoler
Alla rykten pekar entydigt åt det hållet. Microsoft körde ett varv med Nvidia till Xbox och var missnöjda och nu tycks Sony ha gjort samma sak med Playstation 3. Något som i sin tur är väldigt spännande eftersom det innebär att alla multiformatsspel framledes kommer optimeras främst efter AMD-chip. Kan för övrigt vara något att tänka på om du vill investera i ett nytt grafikkort till PC.

Det blir skärmar i handkontrollerna till Xbox 720 samt möjligen även Playstation 4
Ryktena har funnits där länge och Microsoft och Sony har alltför mycket respekt för Nintendo för att nonchalera vad de gör. Men efter årets E3 tror jag vi har fått en försmak av vad som gäller. Microsoft accepterar alla tablets och smartphones som skärmkontroll till Xbox 360 och Sony gör sina Playstation-tablets samt har PS Vita. Räkna med att detta blir deras svar på Nintendos tablet-handkontroll och att vi kommer få en ganska traditionell handkontroll som standardspelsätt även i nästa generation.

Med tableten Surface ska Microsoft slå sig in på marknaden. Räkna med att den kommer få flera funktioner som man kan nyttja tillsammans med Xbox 720, inte minst som tangentbord, kartor i spel, smidig menyhanterare med mera.

Xbox 720 kommer att ha Blu-ray
Ja, det är jag fullständigt övertygad om. Däremot är jag inte alls 100% säker på att den kommer kunna användas till film. Det skulle stjäla uppmärksamhet från Microsofts egna nedladdningsbara filmsatsningar. Jag kan möjligen tänka mig ett scenario där det kommer att krävas en app för att kunna se Blu-ray-film, liknande den dongle-lösning Microsoft hade för DVD-uppspelning till Xbox.

Playstation 4 och Xbox 720 kommer att kräva konstant internetuppkoppling för att fungera
Nej, det tror jag faktiskt inte. Internet är fortfarande svajigt på många håll i världen och folk tar faktiskt med sina konsoler till sommarstugor och liknande. Andra har ingen trådlös router och man kan inte kräva att den som bor i ett sådant hushåll ska behöva ta internetkabeln för att få spela sina spel. Jag tror en rimlig gissning är att det kommer bli mer nätbaserade säkerhetslösningar, men något konstant krav lär det absolut inte handla om.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.