World of Warcrafts Worldsoul Saga kommer att avslutas under 2020-talet
Den andra expansionen i trilogin kommer att lanseras 2026, och den avslutande tredje delen kommer på ett obestämt datum efter det.
Med tanke på att World of Warcraft: The War Within lanserades sommaren 2024, och med World of Warcraft: Midnight planerat till 2026, verkar det bara naturligt att det tredje och sista kapitlet i den pågående Worldsoul Saga kommer 2028, eller hur? Vi vet faktiskt inte detta ännu, eftersom Blizzard har fokuserat sina ansträngningar helt och hållet på den kommande andra delen, Midnight, en expansion som presenterades ordentligt för världen på Gamescom förra veckan.
Eftersom detta kommer att vara den andra delen i en stor trilogi av händelser, pratade vi med Blizzard:s art director Ely Cannon och tekniska chef Frank Kowalkowski för att lära oss mer om den kommande expansionen, där Cannon förklarade hur de hanterar förväntningarna på att leverera en mellandel som måste fortsätta att leverera spänning och nysta upp berättelsen samtidigt som de sparar stora avslöjanden för den episka avslutningen i det eventuella sista kapitlet som kallas The Last Titan.
Cannon förklarade: "Ja, så allt vi gör nu är verkligen att avsluta 20 år av historieberättande. Så vi knyter inte bara ihop de senaste berättelserna utan leder också in i resten av det vi behöver berätta i trilogin. Så jag tror att vi försöker vara väldigt noga med att berätta en suggestiv och engagerande historia här, men också att sätta upp nästa steg för den historia de vill berätta. Jag kommer inte att berätta för mycket om vad det är, men jag kan säga att det är väldigt spännande och de saker som kommer att bli riktigt bra."
Men detta var inte allt eftersom vi följde upp med att fråga om The Last Titan kommer att lanseras under 2020-talet eller om Blizzard har en längre lanseringsplan på plats för denna följande expansion? Kowalkowski gav oss ett mycket rakt svar på om The Last Titan kommer att lanseras detta årtionde, och tillade helt enkelt: "ja."
Kolla in hela intervjun med Cannon och Kowalkowski nedan.


